Ormanları Koruyan Sivil Toplum Örgütleri

ormanları koruma
Yazan Ekolojist

En Büyük Oksijen Kaynağı Ormanlar         

İnsanların yaşam kaynağı olan oksijen, bitkilerin üretimi ile sağlanmaktadır. Bu sebeple Dünya’da çok büyük ormanların olması oldukça önemlidir. Bir oksijen kaynağı olan ormanlar, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir. Belli yükseklikteki ve büyüklükteki ağaç, çalı, otsu bitki, mantar ve organizmalardan oluşan toplu bir yaşam alanı olarak görülebilir.

Ormanlar, içerisinde yaşayan böcek ve hayvan bütününden oluştuğundan çok geniş bir ekosistemdir. Dünya’daki toplam ormanlık alan 3.869 milyon hektar olarak bilinmektedir. Büyüklük olarak dünya üzerinde bir oranlama yapılması gerekirse; toplam kara alanının %29,6’sını oluşturmaktadır. Ormanların çok sayıda çeşidi vardır ve bunlar arasında en geniş yeri kaplayan ekvatoral yağmur ormanlarıdır.

ormanları koruyalım

Mangrov ormanları, tropik yapraklı ormanlar gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Ormanları koruyan sivil toplum örgütleri ile bu alanların korunması ve zarar görmemesi sağlanmaktadır. Canlıların yaşam alanı olan bu alanlar, insanların da temiz havayı soluması için önemlidir. Bu sebeple çeşitli kuruluşlar tarafından ormanların korunmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Bu çalışmalar daha çok rant için ormanlara zarar veren girişimlerin önüne geçmek içindir. Aynı zamanda orman yangınlarının önüne geçmek, bu alanların en iyi şekilde kullanılması gibi sebeplerle kurulmuş olan kurumlardır.

Ormanların Korunması

İnsanlar, hayvan ve bitkiler için önemli işlevi olan ormanların artırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. İnsanların oksijen ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan ormanların çok büyük bir işlevi vardır. Aynı zamanda büyük topluluklardan oluşan ormanlar; içinde çok sayıda bitki ve hayvanı barındırmaktadır. Ormanların doğal afetlerden olan etkinin azaltılması gibi bir işlevi de söz konusudur. Bu sebeple korunması oldukça önemlidir. Ormanları koruyan sivil toplum örgütleri bu ve bunun gibi amaçlar üzerine kurulmuştur.

Örnek vermek gerekirse önemli bir kuruluşun olan Greenpeace, ormanlara yönelik önemli çalışmalar yapmaktadır. Yeşil barış anlamına gelen bu kuruluş, evrenseldir ve adını yapmış olduğu başarılı işler ile duyurmuştur. Bilimsel verilere dayanan kampanyaları yürütmesi ve bu gibi kampanyalara öncü olması ile bilinmektedir. Bu kuruluşun çevreye karşı verilen büyük zararlar konusunda yapmış olduğu bilinçli eylemleri de vardır.

Bunun dışında T.C Orman ve Su İşleri Bakanlığı da ormanların korunması ve gözetilmesi hususunda başarılı işler yapmaktadır. Kuruluş amacı çevrenin korunması ve iyileştirilmesi olarak belirlenmiştir.  Kırsal ve kentsel arazilerin, doğal kaynaklara en uygun şekilde kullanılması ve korunması misyonuna sahiptir. Her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi için çalışmaktadır. Ormanların korunması genişletilmesi için hedefler belirleyerek, ilerlemektedir.

Ormanlar ile İyi Bir Gelecek Bırakmak

Ormanların yok edilmemesi ve giderek çoğaltılması, kuruluşların bu yöndeki amaçlarının gerçekleşmesi ile gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak açısından önemlidir. Ormanları koruyan sivil toplum örgütleri ile yapılan çalışmalar, yalnızca günümüz içinde oksijen üretiminin sağlanması ve oradaki canlıların yaşaması için değildir. Gelecek açısından ele alınan ormanlar, uzun yıllar boyunca oksijen üretiminin sağlanacağı alanlardır. Bu alanların yok edilmesi, geleceğin yok edilmesi anlamına gelmektedir.

tema vakfı

Ormanların doğal tahribatı önlemesi, birtakım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin ise en az zararla atlatılması gibi işlevleri olduğundan; ormanların yeryüzünde artırılması şarttır. Kuruluşların bu doğrultuda yapmış olduğu çalışmalar önemlidir. Bu sayede çeşitli amaçlar ile ormanların yok edilmesinin önüne bir ölçüde geçilmeye çalışılmaktadır.

Tema Vakfı, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), ÇEKÜL(Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıma Vakfı), Türkiye Çevre Vakfı, Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı, ÇEKÜ, ÇEVKO gibi vakıflar ormanların korunması ve artırılması yönünde aktif veya dolaylı olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

  • Şu sıralarda ormanlarımızın yanması içimizi acıtıyor. Sadece seyirci kalmakta vicdanımı acıtıyor. Lütfen öncelikle bize düşen görev varsa iletmenizi istiyorum. benim önerim ise ormanlarımıza daha fazla ilgi göstermemiz mesela teknolojinin bu kadar iyi olduğu dönemde bunlardan yararlanmamızdır. örneğin drone ile 24 saat izlenebilir kameralar yerleştirilip izlenebilir ne kadar uygun olur bilemem ama sadece öneride bulunabilirim. Dediğim gibi biz olarak yapabileceğimiz bir şey varsa her zaman hazırım. İlginiz için tşk. ederim. Saygılarımla…

Düşüncelerinizi Paylaşın