Metrobüs Durakları Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretecek

Yazan Ekolojist

Kerem Deveci isimli mühendis tarafından tasarlanan bir proje daha yaşama geçirildi. Genç mühendis tarafından planı ve projesi hazırlanan bu taslakla artık belediyenin metrobüs duraklarında rüzgar türbinleri bulunacak ve bu türbinler döndükçe elektrik üretimi de ortaya çıkacak.

Rüzgarın gücünden yararlanılarak kinetik enerjinin ortaya yaydığı elektrikten faydalanılacak olunan bu proje ile elektrikte tamamen yenilenebilir kaynaklar ile üretim yapılacak.

Beylikdüzü Metrobüs Durağı Test Merkezi Oldu

İlk olarak Beylikdüzü metrobüs durağında kurulan ve rüzgar türbinleriyle elektrik üretiminin amaçlandığı bu proje ile tamamen yenilenebilir doğal kaynak olarak rüzgar kullanılarak elektrik üretilecek. Tam tamına 6 kw’lık rüzgar türbini yılda yaklaşık olarak 17 kWh elektrik enerjisi üretecek. Böylece tamamen doğal kaynaklarla elektrik üretimi yapılmış olacak.

Elektrik enerjisinin üretilme mantığı metrobüslerin hareket haline geçişlerinden yararlanılarak rüzgar türbinlerinin harekete geçmesi ve kinetik enerji üreterek elektrik elde edilmesi. Böylece güneşten sonra aynı zamanda rüzgardan yararlanılarak elektrik üretimi sağlanmış olacak.

Güneşten Sonra Rüzgar da Elektrik Üretecek

Elektrikli otomobil üretiminde Güneş enerjisinden yararlanılmaya başlandı. Bu da özellikle güneşli bir coğrafya olan Anadolu’da önemli başarıların sağlanmasına zemin hazırladı. Bir diğer adım da rüzgar enerjisi oldu. Bu da özellikle ülkemizde tükenebilir enerji kaynaklarına bağımlı olmadığımızın en pozitif göstergeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında tükenmeyen kaynaklar olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi uzun yıllardan beri bilinmekteydi. Fakat bir türlü proje haline gelerek hayata geçirilememişti. Toplumun daha da bilinçlenmesi ile birlikte gerçekleştirilecek olan bu atılımla artık tamamen doğal kaynaklar kullanılarak hem çevreci hem de sağlıklı bir enerji modeli yaratılmış olunacak.

Yılda Tam 8 Tonluk Karbondioksit Yayılımı Engellenecek

Tükenebilir enerji kaynaklarıyla üretilen elektrik ülkemizde 8 tonluk karbondioksit yayılımına neden oluyordu. Söz konusu projenin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasıyla birlikte artık karbondioksit gazının insan sağlığına zarar vermesinin tamamıyla önüne geçilecek ve doğal kaynaklar kullanılarak elektrik üretimi yapılacak. Bu da ortalama ömür seviyesinin ortalamanın üstüne çıkması ve yaşam kalitesinin de artması anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın