İki Cumhurbaşkanı Adayı Hayvan Hakları Taahhütnamesini İmzaladı

Yazan Ekolojist

Haziran ayının son haftasında yapılacak olan seçimlere sayılı günler kaldı, siyasi partiler bir yandan hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürürken, Cumhurbaşkanı adayları da, daha fazla oy toplayabilmek, seçmenleri ikna edebilmek için, seçim vaat ve kampanyalarına her geçen gün bir yenisini eklerken, hayvan hakları konusunda da gelişmeler yaşanıyor.  Bazı sivil toplum kuruluşlarının yürürttüğü hayvan haklarının korunmasına dair çalışmalar İki Cumhurbaşkanı adayı İyi parti Genel Başkanı Meral Akşener ve halen tutuklu bulunan Demokratik Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Hayvan Hakları Taahhütnamesini imzalamasıyla devam etti.

Hayvan Hakları Taahhütnamesi Nedir?

Son yıllarda, Dünya’da ve Türkiye’de daha çok gündeme gelmeye başlayan, başta hayvanlara yönelik eziyetlerin son bulması, hayvanların uygun ortamlarda yaşatılması, hayvanların derileri ve kürkleri için kullanımına son verilmesi gibi sorunlara çözüm bulmayı amaçlayan taahhütname sivil kuruluşlarının ortak bir bildirgesi olma özelliğini taşıyor.

Bildirgeyi İlk İmza Meral Akşener’den

Sivil toplum kuruluşlarının hazırlamış olduğu bildirgeyi ilk olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener imzaladı. Önce metni okuyacağını ardından imzasını atacağını söyleyen Akşener, hayvan hakları savunucularının sorunlarını ve sıkıntılarını yakından takip ettiğini, hayvan hakları konusunda ülkede yeterli bir gelişme sağlanamadığını belirtti.

Akşener İstismar Edilen Bir Kediyi Sahiplendi

Geçtiğimiz günlerde tecavüze uğrayan bir kediyi sahiplendiğini belirten İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hayvanların haklarının korunmasında gereken tüm çalışmaları takip ettiğini, her türlü mücadeleye gönülden destek verdiğini vurguladı.

Demirtaş Bildirgeye İmza Atan Bir Diğer İsim

Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise avukatları aracılığıyla bildirgeye destek verdi. Selahattin Demirtaş ile tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevinde 2 gün önce görüşen Hayvanlara Adalet Derneği (kısa adıyla HAD) yöneticisi olan avukatlar konuyu Cumhurbaşkanı adayına iletti. Demirtaş’ın bu görüşme sırasında hayvan haklarını koruyacağına dair taahhütte bulunarak söz konusu bildirgeyi imzaladığı öğrenildi.

Diğer Partiler De İmzalamalı

Demirtaş’la cezaevinde bir araya gelen Avukat Barış Karlı, hayvan haklarını koruma konusunda adım atan her iki Cumhurbaşkanı adayının bu hareketlerinin diğer partiler tarafından örnek alınması gerektiğini dilediklerini ve bu gibi durumların siyasi propaganda malzemesi olarak kullanılmaması gerektiğini devamlı surette kamuoyuyla paylaştıklarını belirtti.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın