Hava Kirliliği ve Çözümleri

hava kirliliği nedenleri
Yazan Ekolojist

Orta Çağ döneminde insan nüfusunun 500 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise bu sayı 7 milyarı çoktan aşmış durumda. Ayrıca insan nüfusunun diğer canlı türlerinde olmayan ihtiyaçları mevcut. Isınma, soğuma yani iklimlendirmeden tutun da hayvancılık, enerji üretimi ve tüketimi, taşımacılık gibi yaşam standartlarını iyileştiren konfor bileşenleri de artık hayatın vazgeçilmezlerinden.

Hava Kirliliği

Özellikle ulaşım, ısınma ve elektrik enerjisinin termik kaynaklardan üretimi gibi başlıca faktörlerin yanı sıra, artan insan nüfusunun et ve süt ürünü ihtiyaçlarının karşılanması için sürekli arttırılan hayvan nüfusu ve bunların yem yemelerine bağlı bağırsaklarında oluşan ve doğaya salınan metan gazları gibi akla gelmedik birçok faktör birleşince havada sıcaklığı tutan yani yükselten ve karbon atomu açısından daha zengin olan gazlar salınıyor.

Okuyun: En İyi 10 Hava Temizleme Cihazı

Sera etkisi olarak adlandırılan ve küresel ısınmaya neden olan küresel tehlike ortaya çıkmakta. Hava kirliliği sebeplerinden olan bu gazların yaklaşık yüzde 70 ila 80’ine yakınının fosil yakıt türevlerinin enerji üretiminde ve ulaşımda petrol ürünlerinin kullanımına bağlı olduğu düşünülüyor. Bu anlamda her yıl trafiğe çıkan araç sayısı göz önüne alındığında tespit edilmiş petrol rezervlerinin de beklenenden daha hızlı tükeneceği yine yapılan çalışmaların sonuçları arasında.

Ekolojik Etkileri

İnsan kaynaklı hava kirliliği sorunu yine insanları olumsuz etkiliyor. Artan hava kirliliğine bağlı olarak akciğer hastalıkları ve solunum yetmezliğine bağlı olarak her yıl artan sayıda insan hayatını kaybediyor. Ayrıca gövdesinde karbonu hapsederek havayı temizleyen ormanların yüz ölçümü de gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. Genel olarak hava kirliliği sonuçlarına bakıldığında sağlık sorunları, artan ölüm oranları, küresel ısınma ve buna bağlı ekolojik dengelerin değişmesi, küresel ısınmaya bağlı olarak canlı türleri sayısında azalma, tatlı su kaynaklarının azalması,deniz seviyelerinin yükselmesi vs gibi sonuçlarla karşılaşmaktayız.

Çevreci Girişimler

Her ne kadar ortada karamsar bir tablo varsa da, yine insan oğlu attığı olumsuz adımları düzeltmek için çaba göstermeye başladı. Sivil hareketler ve hükümetlerce yeni orman alanlarını oluşturulması, enerji tüketimlerini azaltıcı ve bunları teşvik edici önlemler, daha temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretilip çevreye zararlı tesislerden vazgeçilmesi ve en heyecan verici gelişme olarakta elektrik ve hidrojen enerjşisi ile çalışan taşıtların giderek yaygınlaşması ve hatta bazı ülkelerin bu araçların kullanımı için takvim belirlemiş olmaları hava kirliliği çözümlerinin en başında yer alan girişimler olarak öne çıkmakta.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi