Hava Kirliliği Nasıl Önlenir?

hava kirliliği nedenleri
Yazan Ekolojist

Hava %78 azot, %21 oksijen ve %1 oranında farklı gazlardan ve su buharı bileşiminden oluşmaktadır. Zararlı maddelerin havada birikmesine ve havanın bileşimini bozmasına hava kirliliği denilmektedir. Bu bileşimin bozulması ekolojik dengeyi bozarak canlıların sağlığına zarar vermektedir.

Hızla artan nüfus, yanlış kentleşme, tarım ilaçlarının kullanımının artması, kullanılan kimyasallar hava kirliliği nedenleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca motorlu araçların egzoz gazları ve fabrika bacalarından salınan dumanlar da kirlilik üzerine büyük etkiye sahiptir.

Kirlenen hava insanlık için büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar ozon tabakasının delinmesi, küresel ısınma, iklimlerin değişmesi, doğal dengenin bozulması şeklinde sıralanabilmektedir. Ayrıca hava kirliliğinin sonucu olarak, solunum yolu hastalıkları oranı artmakta, kükürtdioksit ve ozon yeşil alanlara ve ormanlara zarar vermekte, havadaki artan karbondioksit miktarı sonucunda küresel ısınma meydana gelmektedir.

Okuyun: En İyi 10 Hava Temizleme Cihazı

Sanayileşme ve fabrikaların sayısının artması kalkınma ve ilerleme için gerekli faktörlerdir. Ancak bunları doğaya kirleterek yapmanın bir izahı yoktur çünkü dünyanın kirlenmesi sonucu ortaya çıkacak olumsuzluklar çok büyük tahribatlar ile insanlığı tehdit edecektir. Hava kirliliği kaynakları olarak gösterilen faktörler üzerinde yoğunlaşmak, üretimi havayı kirletmeden gerçekleştirilebilecek bir hale getirmek büyük önem taşımaktadır.


Hava Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

  • Bu kirliliklerle mücadelede bilinçli bireyler yetiştirilmelidir. Özellikle çocukların bu konuda duyarlı olmalarını sağlamak gelecek neslin bu konular üzerine daha etkin çözümler üretmeleri açısından önemlidir.
  • Evleri ısıtmak amacıyla kullanılan kömürlerin düşük kalorili olmasına dikkat edilmeli ve yeni yapılacak binalarda da merkezi ısıtma tercih edilmelidir.
  • Sobalı evlerde de düzenli olarak baca temizliği yapılmalıdır.
  • Özel araç kullanımı azaltılmalı ve araçlardan çıkan egzoz gazı içinde filtre kullanımı zorunlu hale getirilmelidir.
  • Sanayi yerleşimleri mümkün olduğunca konutlardan uzak yerlere kurulmalıdır.
  • Fabrika bacalarında filtre kullanılmalı, yakıt olarak da doğal gaz tercih edilmelidir.
  • Hava kirliliği ile mücadelede yeşil alanların artması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple ağaç dikimi yaygınlaştırılmalı ve yeşil alanların yok edilmesinden kaçınılmalıdır.
  • Hava kirliliği nedenleri ve sonuçları doğrudan insanlar ile ilgilidir. Çünkü bu kirliliğe insanların değişen yaşamları neden olurken ortaya çıkacak olumsuz koşullardan da yine insan sağlığı etkilenecektir. Bu unutulmamalı ve geleceğimiz için gerekli önlemler alınmalıdır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi