Guatemala’daki Tarihi, Lazer Teknolojisi Ortaya Çıkardı

Yazan Ekolojist

Teknoloji gün geçtikçe daha fazla gelişiyor. Gelişen teknoloji insanoğlunun yeni gelişimler sağlamasını ve her alanda yeni keşifler yapmasını sağlıyor. Teknoloji sadece ileriye gitmemizi sağlamıyor. Aynı zamanda geçmişte yaşanmış olaylara da ışık tutuyor. Geçmişte yaşanmış olaylardan dersler alınmasını sağlıyor. Teknolojik yenilikler sonucunda geliştirilen lazer teknolojisi sayesinde yeni bir keşif yapıldı. Bu keşif tüm insanları çok fazla miktarda heyecanlandırdı. Bu keşif Orta Amerika’da Guatemala adlı ülkede yapıldı. Ülkenin kuzey kesimlerinde bazı araştırmalar sürdürülüyordu. Bu araştırmalar sonucunda lazer teknolojisi yardımıyla kalıntılar bulundu.

Kalıntılar Nasıl Bir Ortamda Bulundu?

Kalıntılar ormanlık arazinin içinde toprağa gömülü halde bulundu. Bulunmasında lazer teknolojisinin katkısı oldukça büyük gözüküyor. Bu kalıntıların Maya medeniyetine ait olduğu bilgisine ulaşıldı.

Kalıntılar Nasıl Bir Biçime Sahip?

Kalıntılar tek kelime ile ‘’devasa’’ olarak tanımlanabilir. Çok büyük bir yapıya sahipler. Tahminlere göre çok uzun süredir toprak altındalar. Bu kadar uzun süredir toprak altında kalan bu yapıların bu zamana kadar nasıl bu şekilde kalabildiği merak edilenler arasında.

Nasıl Keşfedildiler?

Bu keşif yapılırken ‘’Lidar’’ adı verilen bir teknoloji kullanıldı. Bu teknolojinin birçok artı yönü var. Bu keşifin bu zamana kadar yapılmasını engelleyen en büyük faktör kalın bitki örtüsüydü. Lidar lazer sistemi sayesinde bu kalın örtü aşılabiliyor ve her şey çok net görülebiliyor. Lidar lazer sistemi kullanılarak kalıntılar tespit edildi.

Önceki Yapılaşma İle Kıyaslama

Önceden yapılan yerleşim şimdiye göre oldukça karışık gözüküyor. Araştırma 2100 kilometrekarelik alanda gerçekleşiyor. Bu bölgede Tikal gibi ünlü maya medeniyetleri de yer alıyor. Kalıntılar arasında birçok yapı göze çarpıyor. Kalıntıların içinde 60 bin civarı ev bulunuyor. Ayrıca saraylar, sokaklar ve farklı farklı yapılar da bulunuyor.

Arkeolog ve dijital araştırma teknikleri uzmanı Thomas Garrison lazer sistemi hakkında birtakım noktalara değindi. Lazer sisteminin çok fazla miktarda avantajlı olduğundan bahsetti. Lidar sayesinde çok küçük yapıların dahi görülebildiğinden bahsetti. Araştırma yapılan ortamda birkaç metre uzağı bile göremezken lidar sayesinde en hassas detayları bile görebilmek araştırmaları daha da kolaylaştırıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın