Florasan Güneş Enerjisi

florasan güneş paneli
Yazan Ekolojist

Dünya genelinde uzun zamandır kullanılan ancak son yıllarda enerji kaynaklarının azalmasıyla birlikte daha da fazla özen gösterilen güneş enerjisi, florasan güneş enerjisi ve termal güç sistemleri ile daha verimli hale getirilmeye çalışılıyor. Uluslar arası alanda yatırımların da yapıldığı bu enerji sistemi, hem doğaya zarar vermeden enerji üretilmesini sağlıyor hem de az para harcanarak, elektrik, su ve diğer konularda üretim yapılmasına yardımcı oluyor.

İlk etapta sıcak su üretimi için kullanılan bu güneş panelleri, daha sonra teknolojinin de gelişmesiyle birlikte elektrik ve enerji üretimine dönüştürüldü. Dünyada da büyük ülkeler, bu alanda birbirleriyle rekabet etmeye başladı. Örneğin Almanya, bu alanda çok büyük yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda ürettiği güneş enerjisi panellerini dünyaya satarak az parayla çok gelir elde ediyor. Bunun yanı sıra enerji üretmek için nükleer santraller kurmak yerine yenilenebilir enerji kaynaklarıyla havayı kirletmeden işlem yapmış oluyor.

Güneş Enerjisi Sistemleri

Florasanı andıran panel şekli nedeniyle halk arasında florasan güneş enerjisi olarak geçen, güneş enerjisi sistemi, sıcak su ve enerji üretiminde kullanılmaktadır. Sistem üzerinde yer alan panelleri ile güneş ışınlarını tek bir merkez üzerinden toplayarak sıcak su depolama özelliğine de sahip olabiliyor. Düşük sıcaklık, orta sıcaklık ve yüksek sıcaklık olarak türleri yer alan bu sistemde, termal ve elektriksel uygulamalar için de özel güç sistemleri kullanılabiliyor.

Ülkemizde de en çok bilinen güneş enerjisi sistemlerinden olan bu bu paneller, kapalı sistem olarak çalışıyor. Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri içerisinde tıp ve endüstriyel alanlarda da bu sistem kullanılıyor. Aynı zamanda güneş panelleri ile açık sistemler de kullanılmaya başlandı. Güneş kolektörlü su ısıtma ve enerji üretim panellerinde, güneş enerjisini bir alanda depolayan kolektörler, sıcak suyun boru ve pompalar ile aktarılmasını sağlar. Böylece daha verimli ve kaliteli enerji ve su üretimi sağlanmış olur. Aynı zamanda havuzlarda da suların ısıtılması için kullanılabilir.

kolektörlü güneş paneli

Güneş enerjisi su ısıtma çalışması ile ilgili olarak da panel yapılarına göre enerji uygulamalarının değişiklik gösterdiğini ifade edebiliriz. Tabii dolaşımlı sistemler bunlar arasında yer alıyor. Akışkan, bu sistemde kendiliğinden dolaşır. Kolektörlerde ısınan sular, bu sistemde yükselir. Bu sistemlerde, depolar kolektörün üst seviyesinde yer alır. Alınan soğuk su, kolektörlerden ısınır ve ilerler. Bu da bütün paneldeki suyun ısınmasını sağlar. Bu uygulama, daha az tercih edilir.

Diğer bir sistem ise pompalı güneş enerjileridir. Isı transfer akışı, pompa ile dolaştırılır. Son dönemlerde bu sistem pek tercih edilmiyor. Görünüş bakımından çok estetik durmaması ve hantal bir yapıya sahip olması nedeniyle artık pompanın olmadığı güneş panelleri tercih ediliyor. Bir diğer panelde ise düzlemsel güneş kolektörleri kullanılır. Burada, güneş enerjisi, ısı transferini herhangi bir akışkan üzerine iletir.

Güneş Enerjileri Fiyatları Ne Kadar?

Florasan güneş enerjisi kurmak için belirli bir maliyeti gözden çıkarmak gerekiyor. Güneş enerjisi fiyatları ile ilgili olarak öncelikle hangi sistemin kurulacağına karar vermek gerekiyor. Basınçlı ve su ısıtma sistemlerinin bulunduğu paneller, 2 bin TL’den 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu fiyatlar, kullanacağınız alana, panelin kalitesine ve mühendisliğin özelliğine göre değişebiliyor.

Basınçlı tip su ısıtma sistemleri son dönemlerde daha çok kullanılıyor. Hem görüntü bakımından göze daha hoş gelmesi hem de hantal bir yapıda olmadan hızlı bir şekilde çalışması bu sistemleri, tercih edilebilir yapıyor.

Güneş enerjisi sistemlerini kurmak için yetkili bir firmaya başvurunuz ve çalışma prensiplerine göre hareket ediniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın