Eski Kıyafetlerin Geri Dönüşümü Mümkün Mü?

Yazan Ekolojist

Günümüzde hızla kirlenen doğal çevremizi korumak için yapabileceğimiz pek çok şey var. Bizler çevre sorunlarını henüz yaşamasak da gelecekte çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak bugünün insanları olan bizlerin borcu. Geri dönüşüme olanak sağlayan kullanılmış ürünleri tekrar bu dönüşüm döngüsüne katarak değerlendirmek; ya da tekrar kullanılmalarını sağlamak bunun en kolay ve en basit örneği.

Yaşadığımız günlerde pek çok mağaza ve alışveriş merkezi açılması ile beraber dolaplarlardaki kıyafet sayısı arttı. Bunun doğal bir sonucu olarak da giyilen kıyafetlerin yanında artık giymediğimiz, bedenimize uymayan kıyafetler de çoğalmaya başladı. Üstelik pek çoğumuz bu fazlalıkları çöpe bile atmıyoruz. Peki, giymediğimiz bu kıyafetleri geri dönüşüme gönderebileceğinizi ya da onları tekrardan tasarlayarak çöpe gitmesini engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Geri Dönüşüm Kıyafet Projeleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılmayan bu kıyafetlerin değerlendirilmesi için pek çok çalışma yapılmakta. Ülkemizde şu anda pek çok belediye ve de kuruluşun düzenlediği geri dönüşüm kıyafet projeleri bulunmakta. Sokak ya da caddelerin işlek yerlerinde bulunan kullanılmayan kıyafet kumbaralarını kullanarak, artık giyilmeyen kıyafetlerinizin hem çöpe giderek doğaya zarar verilmesini önleyebilir hem de ihtiyaç sahiplerine bu konularda yardımcı olabilirsiniz. Bu kıyafet toplama kutularından çıkarılan kullanılabilecek haldeki kıyafetler, öncelikle kuru temizlemeye sonra da ihtiyacı olan vatandaşlarımıza gidiyor. Bunun yanında tekrar giyimi ya da kullanılması mümkün olmayan durumdaki kıyafetler ise tekstil ürünlerinin geri dönüşümünü yapan kuruluş ve firmalara yönlendiriliyor. Çöplere atılan kıyafetlerin büyük bir kısmı dönüşüme sokularak tekrar kullanılabilir duruma getirilebilir.

Geri dönüşüm kıyafetleri erkek ya da kadın ürünleri olarak ayrılmıyor. Siz de kıyafetlerinizi bu toplama kutularına atarak doğamıza ve ihtiyaç sahiplerine destek olabilirsiniz.

Bunların yanında, kıyafetlerinizi kutulara ulaştıramıyor ya da kendiniz değerlendirmek istiyorsanız yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan gündelik gereçlerle yenileme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eski uzun eteklerinizi elbiseye, uzun kollu gömleklerinizi modaya uygun kolsuz gömleklere çevirerek yeni tarzdaki kıyafetlerinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmadığınız kıyafetleri ufak tefek bir kaç dokunuşla eskisinden daha güzel hale getirerek hayatınıza tekrar katabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın