Enerji Tasarrufu İçin Öneriler

Yazan Ekolojist

Temel yaşam kaynakları arasında yer alan ekmek, su ve hava gibi günümüz dünyasının artık vazgeçilmezleri arasında yerini alan enerji, bugün olmazsa olmazlarımız arasında yerini almış bulunmaktadır. Sanayiden teknolojiye, ulaşımdan iletişime, gıda sektöründen, inşaat sektörüne ve savunmaya kadar her şey bugün enerji üzerine kuruludur.

Enerjinin temel bir yaşam kaynağı olduğu düşünüldüğünde, enerji havzalarında çıkan, şu ya da bu gerekçe altında sürdürülen enerji savaşları da, enerjinin önemini açıkça gözler önüne sermektedir.

Enerjinin de adeta gıda öneminde olduğunu düşündüğümüzde, nasıl ki gıda israfını önlemek için tedbirler alıyorsak, enerji israfının da önüne geçilmesi için bir takım tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Enerji tasarrufu nedir, elektriği verimli kullanmak ve elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız gibi soruların cevaplarına bakalım.

Enerji Tasarrufu Nedir?

Enerji, gıda gibi vazgeçilmez ve gıda gibi tüketilebilen bir varlıktır. Gıda da bir tür enerjidir ve insana canlılık sağlar. Enerji, maddeden elde edilen, ısı ve ışık biçiminde ortaya çıkan güce denir. Kısaca, canlılık ve güç anlamlarına gelir. Evlerimizde kullandığımız televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri, klima, kombi, telefon, aydınlatma, ısınma gibi birçok nesnenin çalışması için ihtiyaç duyulan güce enerji denir. Elde edilen, üretilen ve enerji adı verilen bu gücün gereksiz yere heba edilmemesi ve kontrol altına alınarak, gerektiği kadar ve gerektiği şekilde, amacına uygun olarak kullanılmasına enerji tasarrufu denir.

Elektriği Verimli Kullanmak

En sık kullandığımız enerji türünün başında elektrik gelmektedir. Evde, ofiste, hastanede, mağazada, sanayi sektöründe, kısaca, gündelik hayatımızın her anında elektrik ile iç içe yaşamaktayız.  Evde ve ofiste kullandığımız televizyon, buzdolabı, telefon, bilgisayar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi, aydınlatma, ısınma araçları gibi temel ihtiyaçlarımız için kullandığımız elektriği verimli kullanmak gerekmektedir. Basit bir takım önlemler ile bilinçli ve verimli kullanım halinde, ihtiyacımızın karşılanmasından ödün vermeden, hem gereksiz israftan, hem de fazla kullanımdan kaynaklanan faturalardan, böylece bütçemize ek yük getirecek olan lüzumsuz masraflardan da kaçınmış oluruz.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Bazı basit ve pratik yöntemlerle elektrik tasarrufu yapmamız mümkündür.

 • Öncelikle elektrik tesisatımızın sağlam olup olmadığı, kaçak bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
 • Gereksiz aydınlatmadan kaçınmalıyız, bir lamba ile yeterli aydınlığa ulaşılabiliyorsa, avizemizde bulunan tüm lambaların gereksiz yere aktif edilmemesi gerekmektedir. Fazla yanan tüm lambaları kapatmak en iyi çözüm yoludur.
 • Tasarruflu ampul olarak tabir edilen ve elektriğin daha az kaynak tüketerek verimli kullanımını için tasarlanan ampulleri bugün mahalle bakkalında dahi bulabiliriz. Daha çok kaynak tüketen ampuller yerine tasarruflu ampulleri kullanmayı deneyebiliriz.
 • Kullanmadığımız veya bir süre kullanımına ara verdiğimiz odaların ışıklarını çıkarken mutlaka kapatmalı ve bu durumu alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Elektrik prizlerini kontrol ederek, yerinden çıkmış, kablosu zarar görmüş, tehlike arz eden hallerde, kendi haline bırakmadan tamir ettiriniz.
 • Prizlerde gereksiz şarj aletleri ve güç kablolarını takılı bırakmayınız. İşi bitmişse prizden çekmek en doğrusu olacaktır.
 • Çamaşır ve bulaşık makineleri gibi makineler işlerini bitirdiğinde uzun süreli açık olarak bekletmeden kapatınız.
 • Yüksek ısı derecesinin hem sağlığa bir faydası yoktur, hem de bütçenize külfet getirir. İdeali 20 – 21 derece, çok üşüyorsanız 22 derece ideal ısı için yeterlidir. Kombi ve ısıtıcıların derecelerini ideal düzeye ayarlamak için üşünmemek gerekmektedir.
 • Süpürge, saç kurutma makinesi, ütü gibi aletleri işi bittiğinde açık bırakmamalı, mutlaka talimatına uygun şekilde kullanmalı, ideal bir zaman diliminde işi yapıp bitirmeli, örneğin ütü açıkken kahve molası verilmemelidir.
 • Kaliteli ve sağlam, tasarruf amacı güden ve bu şekilde üretilmiş, sertifikalı elektrik ve elektronik ürünlerini kullanmayı tercih ediniz.
 • Ve kullandığımız ürünlerin düzenli bir şekilde bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemeliyiz.
 • Kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanım, elektrik tasarrufu sağlamamıza yardımcı olacaktır.

Son olarak ve en önemlisi de, elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusuna cevap olarak belirtilen tüm hususlara, başta kendimiz olmak üzere dikkat edip özenle uymalı, birlikte yaşadığımız aile fertlerimizi veya çalışma arkadaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeli, bilgilendirmeli ve gerekirse uyarmayı ihmal etmemeliyiz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi