Yenilenebilir Enerji Kaynakları Açısından Türkiye’nin Avantajları

Yazan Ekolojist

Bilindiği gibi petroller ve diğer fosil yakıt kaynaklı enerjilerin kullanımına artık bir son verilmeye çalışılıyor. Çünkü tüm dünya genelinde hem kirlilik arttı hem de bu kaynaklar oldukça azaldı. İklim değişiklikleri üzerindeki olumsuz etkileri de son yıllarda çokça gündeme gelmeye başladı. Hal böyle olunca enerji kaynakları için alternatif ve yenilenebilir enerjiler düşünülüyor. Yenilenebilir enerji açısından Türkiye hem coğrafik hem de fiziksel açıdan oldukça geniş kapsamlı kaynaklara sahip bir ülke. Birçok yerinde daha öncesinden ve birçok yerinde halen bulunan petrol rezervleriyle dikkat çekiyordu. Artık yenilenebilir enerjide de ön plana çıkabilir.

Her Yönden Doğal Zenginlikler

Türkiye’de doğal kaynaklar başka birçok ülkeye göre oldukça fazla. Bunun en önemli nedenlerinden biri Türkiye’nin enine doğru genişleyen bir ülke olmasından dolayı farklı toprak türlerini ve farklı iklim çeşitlerini kapsamasından. Batıdaki fay hatları üzerinde bulunan yerlerde doğal kaynak suları ve kaplıcalar çokça fazla. Doğudaki volkanik dağlardan dolayı hidrotermal enerji üretimi yapılmaya uygun. Karadeniz bölgesi rüzgarları nedeniyle rüzgar enerjisine uygun. Daha birçok yönden bahsedilebilir.

Yararlanılabilecek Enerji Türleri

Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları oldukça çeşitli. Türkiye yılın neredeyse 9 ayı boyunca güneş alan bir ülke. Bu iklimsel avantajı güneş enerjisi üretiminde rahatça kullanılabilir. Hatta bu enerji üretimi kişilerin ev bazında üretmelerine de uygun. Yapılacak tek şey çatıya bir solar pabel yerleştirip gerekli ayarlamaları yapmak olacaktır.

Özellikle Karadeniz bölgesinin ciddi bir rüzgar potansiyeli var. Rüzgargülleri yardımı ile rahatça rüzgar enerjisi üretilebilir. Ayrıca Karadeniz’de dalga boyları da oldukça yüksek. Gerekli araştırmaları yaparak dalga enerjisi üretimi de bir seçenek olabilir.

Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde bulunan sıcak su kaynakları ve kaplıcalar hidrotermal enerji üretimi için çok uygun. Hem sıcak su kaynağı hem de ısı kaynağı olarak kullanılabilecek bu sistemler her şekilde yararlı olacaktır.

Bu kaynakların hepsi doğal ve yenilenebilir kaynaklar olmaları bakımından özellikle değerlendirilmeli. Bu kadar zengin bir doğal çeşitliliği kullanmamak büyük bir kayıp olur. Hem insanlar olarak hem de gerekli kurum ve kuruluşlar olarak harekete geçilmelidir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın