Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?

biotin nedir
Yazan Ekolojist

Biotin Nedir? 

H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinen biotin, vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Biotin, sekiz B vitamininden biridir. Kısaca H olarak da adlandırılan biotin için H harfi Almanca “saç ve cilt” anlamına gelen “Haar und Haut” kelimesinden gelir.

“Biotin” kelimesi, “yaşam” veya “beslenme” anlamına gelen eski Yunanca “biotos” kelimesinden gelir. B vitaminleri ve özellikle biotin, cildinizin, saçınızın, gözlerinizin, karaciğerinizin ve sinir sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Biotin, embriyonik büyüme için önemli olduğu için hamilelik sırasında da çok önemli bir besindir.

Çoğu insan ihtiyacı olan biotini sağlıklı beslenerek alır, ancak daha fazla biotin almanın kan şekerinizi düzenleyebileceği, sağlıklı saç, cilt ve tırnakları destekleyebileceği ve hamile annelerin daha sağlıklı bebek sahibi olmasına yardımcı olabileceği yönünde birçok iddia vardır.

Biotin suda çözünür. Vücut suda çözünen vitaminleri depolamaz, bu nedenle insanların bunları diyetlerinden almaları gerekir.

Biotin, karboksilazlar olarak bilinen birkaç enzimin işlevi için gereklidir. Bunlar, glikoz ve yağ asitlerinin üretimi gibi önemli metabolik süreçlerin bir parçasıdır.

Biotin eksikliği oldukça nadirdir. Bununla birlikte, hamile kadınlar ve yüksek miktarda alkol tüketen kişiler gibi bazı kişilerde hafif eksiklikler gelişebilir.

Ayrıca, düzenli olarak çiğ yumurta yemek, biotin eksikliğine neden olabilir, çünkü çiğ yumurta akı, biotine bağlanarak vücudun onu emmesini engelleyen avidin adı verilen bir protein içerir. Yumurtaları pişirmek avidinlerini etkisiz hale getirir.

Et, yumurta, balık, tohumlar, kuruyemişler ve bazı sebzeleri yiyerek sağlıklı bir biotin seviyesini koruyabilirken, birçok kişi günlük takviye olarak tüketmeyi tercih ediyor.

Biotin Ne İşe Yarar? 

Biotin, vücudunuzun birçok ana sisteminin korunmasına yardımcı olur. Diğer B vitaminleri gibi, biotin de vücudunuzun enzimleri kullanmasına ve besin maddelerini vücutta taşımasına yardımcı olur.

Ek olarak, biotin aşağıdaki sağlık yararlarını sağlayabilir:

1. Diyabet Yönetimi

Çalışmalar, biotinin diyabet semptomlarını yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diyabetli bazı kişilerde kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Ek olarak, B vitaminleri, nöropati (bir sinirin hasar görmesi veya işlev bozukluğu) gibi diyabetin nörolojik semptomlarının yönetilmesine yardımcı olan sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler.

2. Saç Sağlığı

Biotin, saç üzerindeki olumlu etkileriyle bilinir. Araştırmalar, biotinin saç incelmesi yaşayan kadınlarda parlaklık, hacim ve saç derisi kapsamı dahil olmak üzere saç sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor.

3. Sağlıklı Cilt ve Tırnaklar

Araştırmalar ayrıca biotinin cildin nemlenmesini, pürüzsüzlüğünü ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bazı çalışmalar biotinin tırnakları güçlendirebileceğini ve daha hızlı uzamasını sağlayabileceğini göstermektedir. Biotin, güzellik rutininize çok yönlü bir katkıdır.

4. Doğum Öncesi Bakım

Sağlıklı bir hamilelik için de biotin gereklidir. Çalışmalar, hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir biotin eksikliğinin gelişmekte olan bebeklerde sağlık sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir.

Bu nedenle, hamile olan kadınlar düzenli olarak biotin açısından zengin yiyecekler yemeli ve ayrıca biotin takviyesi almayı düşünmelidir.

Herhangi bir takviyede olduğu gibi, kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Biotin eksikliği ile ortaya çıkan semptomlar:

 1. Seyrekleşen saç
 2. Göz, burun, ağız çevresinde pullu deri döküntüleri
 3. Kırılgan tırnaklar
 4. Saçta beyazlık
 5. Saçların kolay kırılması
 6. İştah kaybı
 7. Mide bulantısı

Biotin içeren besinler

En iyi biotin kaynakları arasında; baklagiller, yumurta sarısı, maya, somon balığı, badem, avokado, yer fıstığı, fındık, ıspanak, soya fasulyesi, yulaf gevreği, buğday, mantar ve dana ciğeri bulunmaktadır. Dana ciğeri ve yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalar biotin açısından özellikle zengindir.

Günlük biotin ihtiyacı ne kadardır?

Günlük ihtiyacınız olan biotin miktarı yaşa, cinsiyete ve tıbbi duruma göre değişir. Bebeklerde yaklaşık 5 mikrogramdan yetişkinlerde günlük 30 mikrograma, hamile veya emziren kadınlarda 35 mikrograma kadar değişir.

En iyi biotin tablet hangisi? 

En çok bilinen ve tercih edilen biotin vitamini takviyesi markalarının başında; Nature’s Supreme, Nature’s Bounty, Solgar, Natural Nest, New Life, Ocean, One Up, Suda Collagen ve Supradyn gibi markalar gelmektedir.

En İyi Biotin Tabletler

1. Nature’s Supreme Biotin

biotin takviyesi

FİYATLARI GÖSTER

Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg, bitkisel kapsül başına 5.000 Mcg biotin (Quali®-Biotin) vitamini içerir. Biotin normal saçın ve normal cildin korunmasına yardımcı olan bir vitamindir. Nature’s Supreme Biotin, Quali®-Biotin marka ham maddeden üretilmiştir. Quali®-Biotin dünyada vitamin üretimi ve geliştirilmesinde lider firma olan DSM’in patentli markasıdır. Bitkisel kapsül kullanılması sayesinde, vejetaryen ve vegan kullanımına uygun bir gıda takviyesidir. Nature’s Supreme, ISO 9001, 22000, GMP ve helal sertifikalarına sahip tesislerde üretilmektedir.
Biotin (B7 Vitamini);
– Normal enerji oluşum metabolizmasına,- Normal saçın ve cildin korunmasına,- Normal makrobesin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunur.
Nature’s Supreme Biotin 5000 ürününün önemli özellikleri:
– 5000 Mcg yüksek Biotin miktarına sahiptir- Patentli Quali®-B ham maddeden üretilmiştir- ISO 9001, 22000, GMP ve helal sertifikalı tesislerde üretim- Tatlandırıcı, koruyucu, domuz katkı maddesi, gluten, laktoz ve GDO içermez

Kullanıcı Yorumu:

 • Yaklaşık 4 yıl kullandım ve çok reel bir değerlendirme yapıyorum. Tek kelimeyle harika. Şampuan aramakla zaman kaybetmeyin. Bu ürüne başladıktan sonra 1-2 ay içinde saç dökülme sorunum bitti. 4 yıl oldu ve saçlarım gür, sağlıklı. Sabahları kalktığımda yastığımda 1 tek saç teli bile olmuyor. Nature’s Supreme biotini tavsiye ediyorum.
 • Tırnaklarım o kadar inceydi ki sürekli kırılıyordu, başka bir marka kullanıyordum uzamıştı ama Nature’s Supreme biotine geçtikten sonra farkı gördüm, baya sertleşti tırnağım artık kırılmıyor.

2. Solgar Biotin

solgar biotin

FİYATLARI GÖSTER

Solgar’ın bitkisel kapsül formunda ürettiği ve içerisinde B grubu vitaminlerinden biri olan Biotin (B7 vitamini) içeren bir gıda takviyesidir. Biyotin, suda çözünebilen bir vitamin türüdür. Cildiniz için iyi olan biotin, normal saçın ve cildin korunmasına katkıda bulunur. Biotin (B7 Vitamini);- Normal enerji oluşum metabolizmasına,- Normal mukozanın korunmasına,- Normal makrobesin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunur.
Solgar Biotin 1000 mcg’nin Özellikleri:
– Cam şişede 50 bitkisel kapsül bulunmaktadır.- Günlük ihtiyacı karşılayan biyotin içeriği- Bitkisel kapsül formu ile vejetaryen kullanımına uygundur.

Kullanıcı Yorumu:

 • 2-3 ayda bir bir paket alıp bitiyorum. Depoluyorum bünyeye. 🙂 Saç ve tırnaklarıma çok iyi geliyor.. Eskiden saçlarım kopar, tırnaklarım kat kat kalkardı, hiç uzatamazdım. Solgar biotin derman oldu, tavsiye ediyorum.
 • Tek kelime ile mükemmel, üçüncü kutum yıllardır saçları ile mücadele eden biri olarak geç keşfettiğim için üzgünüm. Kuaförüm bile dedi ne çok yeni çıkan saçın var diye 🙂 ki herkes diyor bebek saçlarım büyüyor çok memnunum, hep alacağım. Solgar biotine teşekkür ederim.

Biotin günün hangi saatinde alınmalı?

Biotin takviyesinin 11 yaş ve üzeri yetişkinler tarafından günde 1 tablet olacak şekilde yemeklerden sonra alınması tavsiye edilir.

Biotin takviyesini kimler almalı?

Genel olarak, vitamin eksikliğiniz olmadıkça bir biotin takviyesine ihtiyacınız yoktur.

Saç, cilt veya tırnak sağlığı için biotin almayı düşünüyorsanız, öncelikle diyetinize biotin açısından zengin gıdaları dahil etmenin yollarını düşünmelisiniz. Vitamin açısından zengin yiyeceklere yönelmek, saçınıza, cildinize ve tırnaklarınıza fayda sağlayabilecek ek proteinler ve sağlıklı yağlar da sağlayabilir. Ek olarak, bu alanlardaki herhangi bir zayıflık, biotin takviyesi ile tedavi edilemeyen altta yatan sağlık koşullarının bir işareti olabilir.

Biotin takviyeleri güvenli mi?

Altı aya kadar günde 300 miligrama (300.000 mikrogram) kadar biotin alındığında çoğu insan için güvenli olduğu gösterilmiştir. Ancak uzmanlar genellikle günde 2,5 miligram gibi daha düşük dozlar almayı önerir.

Biotin eksikliği nasıl ölçülür? 

Biotin eksikliği tanısını koymanın en etkili yolu kandan yapılan biotin testidir. Kandaki biotin değeri ölçümü, eksikliği doğrular. Biotin testi, laboratuarda az miktarda alınan kandan Vitamin H değerinin ölçümü ile yapılmaktadır. Biotin eksikliğinin derecesi test sonucunda tespit edilir.

Biotinin zararları 

Biotin çeşitli sağlık yararları sunar ve vücudunuzun genel işlevi için çok önemlidir. Araştırmalar, biotin takviyesi tüketmenin yüksek dozlarda bile çok az risk taşıdığını gösteriyor. Bir B vitamini olarak, biotin suda çözünür (suda çözünür), yani aşırı dozda almak neredeyse imkansızdır, çünkü vücudunuz fazlalıkları idrar yoluyla dışarı atar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi