Avusturalyalı Şirket “Printed Energy” Yazdırılabilen Güneş Pili Üretiyor

yazdırılabilen güneş pili

Güneş panellerini kullanarak fotovoltaik bir sistem kurmak ve elektrik ihtiyacını bu sistem ile karşılamak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile çevreye dost bir alternatif fakat yüksek kurulum maliyetleri tercih sebebi olmasının önünde ciddi bir engel. Bu konu ile ilgili bir çözüm bulmak adına Avustralyalı teknoloji şirketi Printed Energy kurulum maliyetini önemli ölçüde düşürecek olan yazdırılabilen güneş pili üretimi konusunda çalışıyor.

Şirket UNSW ve Queensland Üniversitesi ile anlaşma imzalayarak ve federal hükümetten destek aldı; basılı pilleri üretmek ve piyasaya sunmak için anlaştı. 12 milyon dolarlık projeye ayrıca, İşbirliği Araştırma Merkezleri Projeleri şemasından 2 milyon dolarlık bir bağış da sağlandı.

Printed Energy, sahip olduğu finansman ile gazete kadar ince ve basılabilen ve her şekle uyarlanabilecek güneş pilleri üretmeyi amaçlıyor.

Geliştirilen bu fikrin, basılı pilleri mevcut güneş teknolojisi ile eşleştirmek değil, basılı güneş panelleri ve pillerin güç sağlayabileceği diğer cihazlarla eşleştirmek olduğu söyleniyor.

Printed Energy ve St Baker Enerji Yenilik Fonu CEO’su Rodger Whitby’ye göre basılı pil teknolojisi, sensörler, internet cihazları, tek kullanımlık sağlık cihazlarına yenilenebilir enerji sağlamak için ideal. Buluş yenilenebilir enerji endüstrisi için devrim niteliğinde gösterilirken, şirketin ana önceliğinin “tek kullanımlık cihazlar” için pil geliştirilmesi olduğu belirtiliyor.

Whitby, “Bu tür pilleri farklı bir paradigmada gerçekten düşünüyoruz. Ayrıca basılı PV için IP’ye sahibiz – bu nedenle asıl amaç bir tarafı solar diğeri de pil katmana sahip bir plastik tabakaya sahip olmak “dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın