Avrupa’nın Geleceği: Elektrikli Taşıma

Yazan Ekolojist

Cambridge Econometrics’in yayınladığı araştırmada Avrupa’da elektrikli araçların yaygınlaşmasının petrol bağımlılığını azaltacağına ve bu şeklide 50 milyar euroya yakın daha az petrol ithalatı ile mali gücü arttıracak. Diğer yandan elektrikli taşıma araçları yeni iş kolları açacağından ekonomik canlılık sağlayıp, işsizlik oranlarının aşağı yönlü seyretmesine yardımcı olacak.

Petrol Bağımlılığından Kurtulmak Ekonomiyi Güçlendirecek

Araştırma yapan şirketin, yapılan çalışmasının sonuçlarına göre elektrik gücüyle çalışan taşıma araçları, hem temiz ve hem de içten patlamalı motorlar kullanılmayacağı için fosil yakıt kullanımı gerektirmemesi neticesinde, bu akaryakıt türlerinin ekonomiye getirdiği baskıları da ortadan kaldıracak.

Temiz Çevre Sağlıklı Yaşam

İçten patlamalı motorların aksine elektrik gücü ile çalışan elektrik motorlarının gaz salınımı olmadığı için ekoloji üzerinde olumsuz etkiler olmayacak. Yaşanan iyileşmelerle 2050 yılında içten patlamalı motorlardan çıkan CO2 emisyonlarının %88 oranında azalması beklenirken, yaşanacak bu iyileşmenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin meydana geleceği belirtiliyor.

Okuyun: Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

Avrupa’da hava kirliliği kaynaklı olarak yılda 470 bin civarı erken ölüm olduğu tahmin edilirken, içten patlamalı motorların yerini elektrik motorlarının almasıyla birlikte bu sayının azalarak, ortalama yaşam süresinin artması da beklenmekte. Yapılan çalışma ayrıca sadece elektrik motorlu araçları değil, hidrojeni yakıt olarak kullanan çevreci enerji türlerinden güç alan taşıtları kapsıyor.

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları ve elektrik şebekelerinin buna uygun hale getirilmeleriyle birlikte mevcut iş gücünün yeni sektöre uyumlu hale getirilmelerinin de bir süreç olarak yaşanması gerektiği yine raporda verilen bilgiler arasında yer almakta.

Ekonomi Ve Sağlık Kurumları Rahatlayacak

Elektrikli araçlara geçişle birlikte fosil yakıta bağlı karbon salınımı azalacak ve buna bağlı olarak hem petrol ithalatı ve hem de çevre sorunlarına dayalı sağlık kuruluşlarına başvuru azalacağı için ekonomik anlamda büyük bir rahatlama sağlanacak. Ayrıca şu an mevcut olmayan iş kollarının hayatımıza girmesi söz konusu olacağından birçok yönden ekonomiyi güçlendirecek. Yaşanan gelişmelerle birlikte özellikle çevreci otomobillerin yollara çıkması ile birlikte emisyon değerlerinde düşme ve daha sağlıklı bir toplum beklentisi oluşturacak. Küresel anlamda da birçok ülkeye model olacak böyle bir gelişme ile birlikte küresel ısınmanın bile yavaşlatılması konusu gündeme gelebilir.

Ayrıca petrol varlığı, yerini batarya üretim gücüne bırakacak. Yaşanan gelişmeler neticesinde şu an Avrupa’da ne kadarlık tedarik gücü sağlanacağı henüz bilinmiyor. Bunun la birlikte ileriki yıllarda yeşil enerjili taşıtların, içten patlamalı teknoloji düzeylerini yakalayan bir fiyat bandına oturması da beklenen bir diğer gelişme şeklinde. Ayrıca uygulanabilecek vergi değişiklikleri ile de aradaki fiyat politikasında ciddi değişimler sağlanabileceği söyleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi