Avrupa Sosyal Sorumluluk Projeleri

avrupa sosyal sorumluluk projeleri
Yazan Ekolojist

Avrupa Sosyal Sorumluluk Projeleri Hayat Kurtarıyor

Birçok alanda faaliyet gösteren Avrupa Sosyal Sorumluluk Projeleri, sayısız kişinin yüzünü güldürürken aynı zamanda hayat kurtarıyor. Daha önce yapılan projeler incelendiği zaman yardıma ve korunmaya muhtaç çocuklar için, yoksulluk ile mücadele için düzenlenen ve planlanan projeleri görebiliyoruz.

Avrupa Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında, iş yerleri ve gönüllüler finansal ya da finansal olmayan konularda istihdam sağlamak amacı ile bir proje başlatıyor ve planlamaları tamamlandıktan sonra bu projeyi uygulamaya koyuyorlar.

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa gönüllü hizmeti, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görev almak üzere gönüllü olarak başvuru yapanları kabul eden bir kurum. Kurum işleyişini gözden geçirmek gerekirse,

 • Buraya başvuru yapmanız durumunda dilediğiniz bir Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerine katılabiliyorsunuz.
 • Fakat kurum genç bir kadrodan oluştuğu için bu noktada 17-30 yaş arasında yapılan başvuruları kabul ediyor. Gönüllü olarak projeye dâhil olmanız durumunda katılımcıya temel dil eğitimini de almasını sağlıyor.
 • Bu hizmetin amacı gençlerin karşılığında bir beklenti içerisine girmeden bireysel ya da grup halinde sosyal sorumluluk projelerine katılımını artırmaktır.

Dünya Üzerinde Farkındalık Yaratmak İçin Yapılmış Projeler

Bir topluluk için sorun yaratan, tehlike arz eden durumları her zaman fark edemeyebiliyoruz. Bu tür durumlarda da sosyal sorumluluk projeleri giriyor devreye. Bakalım bugüne kadar yapılmış en iyi projeler nelermiş. Birlikte inceleyelim.

 • İşkence mağdurları da tıpkı senin benim gibi insanlar; Bu proje kapsamında toplu taşıma araçlarının koltuk arkalarına bilekleri yaralı, elleri bağlı afişler asılmıştı. Bu durumda arkadan bakıldığı zaman insanların bilekleri ip ile bağlı gibi görünüyordu. Burada amaç işkenceye maruz kalan insanlar için farkındalık yaratmaktı ve başarılı da oldu.

sosyal sorumluluk

 • Bu vahşeti durdurun! Alkollüyken araç kullanmayın; Alkollüyken direksiyon başına geçen insanlar yüzünden her gün onlarca trafik kazası ve can kaybı yaşanıyor. Bu projede alkollü araç kullanılmaması için farkındalık yaratmak amacı ile yapılmış bir projedir.
 • Erken Final: Eğer sigara içiyorsan senin hikâyen olması gerekenden %15 daha erken bitecek; Bu projede sigaranın zararları ve insan ömrünü kısalttığı üzerinde durulmuş.
 • Yeni doğan çocuklara doğum belgesi çıkarmayan Paraguay halkını derbi maçında ters köşeye yatıran proje; “İsimsiz maç”; Paraguay ülkesinde doğan çocukların sadece dört tanesinden bir tanesine kimlik çıkarılıyor ve diğer çocuklar ömürlerini isimsiz devam ettiriyor. UNICEF tarafından düzenlenen proje gereği Uruguay derbisinde, tüm Paraguay halkı maçı izlemek için heyecan ile beklerken proje devreye alınarak tüm maç boyunca futbolcuların ismi söylenmedi. Maç boyunca hepsine forma numaraları ile hitap edildi.

doğal hayatı koru

 • Vahşi yaşamı koruma vakfı: Korkunç ve daha korkunç; Doğa üzerinde yaşayan vahşi hayvanların katledilmesinin ne kadar korkunç olduğu üzerine farkındalık yaratmak için yürütülen bir proje olarak tarihe geçti.
 • Teninizin Rengi Geleceğinizi Belirlemesin; Son zamanlarda yaşanılan ve Türkiye’ye yerleşmek durumunda kalan Suriyeli ve Iraklı insanlara yapılan işkenceler ve onların dışlanması üzerine yürütülen bir proje.

 

sosyal sorumluluk projeleri

 • Çevrilen her sayfa ile birlikte ağaç kıyımı devam ediyor; Gereksiz yere kullanılan kâğıtlar ve bunun için kesilen ağaçlara farkındalık yaratmak amacı ile başlatılmış bir proje.
 • Nefret Etme; İnsanların cinsiyet tercihleri kendi özgürlükleridir. Herkes bir birey olarak kendi tercihlerini yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Bu tür insanların dışlanmaması gerektiğini anlatan bir proje olmuş.

Avrupa sosyal sorumluluk projeleri kapsamında dünyanın her yerinde, her sorun için, her konuda insanlar farkındalık yaratabilmek ve bir nebze destek olabilmek için farklı projelere imza atıyorlar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın