2035’te İnternet Sular Altında Kalabilir

Yazan Ekolojist

İnternet dijitalleşme yolunda günden güne hızla ilerleyen dünya toplumlarının ortak iletişim ağı. Fakat söz konusu iletişim ağı şu sıralar hiç beklenmedik bir sorunla karşı karşıya bulunuyor. Bu sorunların başlıcası küresel ısınmanın yaygınlaşması nedeniyle buzulların eriyerek internet kablolarının gömülü olduğu bağlantı noktalarına deniz sularının yaklaşması. Eğer bu küresel ısınmanın önüne geçilmez veya alt yapı çalışmalarında bir ilerleme kaydedilmezse bu durumda 2035 yıllarına doğru internet erişimini sağlayan kabloların tamamen sular altında kalacağı istihbaratı alınmış durumda.

İstihbarat Kaynağı Saygın Amerikan Üniversiteleri

Oregon, Madison ve Wisconsin gibi önde gelen üniversitelerin ortaklaşa yürüttükleri bir çalışma teknoloji gündemini sarsmış durumda. Bilgisayar mühendisi olan Profesör Paul Barford yaptıkları çalışmalar neticesinde küresel ısınmanın neden olduğu buzulların erimesi ve internet kablolarının gömülü olduğu yerlere deniz sularının yükselmesi nedeniyle çok yakın bir gelecekte küresel iletişim ağının tehdit altında olduğu açıklandı.

Bunun aslında beklenmedik bir durum olduğunu söyleyen Barford kendilerinin böyle bir olumsuz sonucu 50 sene sonra beklediklerini fakat günümüze bu kadar yakın olduğunun sürpriz olduğunu dile getirdi. Bu durum dikkate alınacak olunursa her anlamda söz konusu şehir alt yapısı çalışmalarının yeniden gözden geçirilmesi beklenmektedir.

1100 Üzerinde Veri Merkezi Sular Altında Kalabilir

Bilgisayar mühendisi Profesör Paul Barford bu durumun tam 6400 km’lik alandaki fiber optik internet kablolarıyla toplamda 1100 farklı şehir noktasındaki internet veri merkezini sular altında bırakabileceğini gündeme getirmiş durumda. Bu çarpıcı açıklamaya dayanarak her anlamda internetin birtakım sorunları meydana getireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca daha önce yaşanan Sandy Kasırgasının (New York), Katrina Kasırgasının (New Orleans) ve de Harvey Kasırgasının (Houston) mutlaka çıkarılması gereken ders olma mahiyetiyle son derece önemli gelişmeler olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu çarpıcı iddiaların kaynağı Amerika’nın önde gelen akademik kurumlarına ait olması açısından gerçekten de enteresan açıklamalar olma özelliğiyle karşımıza çıkmış durumda. Eğer tahmin edildiği gibi böyle bir durum yaşanacak olunursa 2035 yıllarında global iletişim ağı olarak internetin sular altında kalacağı kesin olan bir gerçek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın