Zorlu Enerji Filistin’de Güneş Santrali Kuruyor

Yazan Ekolojist

Türkiye’deki Zorlu Enerji’yle Filistin’de dağıtılan elektriğin dörtte birini gerçekleştirmekte olan ve Filistin’deki önde gelen elektrik dağıtımcısı JDECO bölgede elektrik sağlanması amacıyla öncelikle 30 MW olacak şekilde toplam olarak 100 MW değerinde gücü barındıran güneş enerjisi projeleri için anlaştı.

Türk şirket Filistin’de elektrik dağıtımında başrolü oynayan firma olan JDECO‘nun hissedarı olduğu Sharekat ile anlaşma imzaladı. Bölgede ihtiyaç olan elektriğin karşılanması amacıyla öncelikli olarak 30 MW olacak şekilde toplam olarak 100 MW gücü barındıran güneş enerjisi projeleri için yapılması planlanan anlaşmada imzalar için tören 8 Şubat gününde Türk şirket’le JDECO temsilcileri ve finans kurumları katılımı ile gerçekleştirildi.

100 MW’e Çıkacak

Konu ile alakalı açıklamlarda bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu , ‘Firmamız enerji piyasasında 25 yılı bulan deneyimi, yenilenebilen enerji projeleri ile yurt dışına taşıyor.’

Vizyonumuz paralelinde geçtiğimiz sene bölgede enerji ihtiyacının güneş santralleri ile karşılanması amacıyla JDECO’yla imzalanan anlaşmayı daha da ileriye taşıyarak yeni bir anlaşma imzaladığımız için mutluyuz. Bu bölgeye at 18 MW gücüne sahip bir güneş santrali yer alıyor.

JDECO’yla işbirliğimizle 100 MW’a çıkartmayı amaçlamaktayız. Güneş konusu öncelikli olacak şekilde değişik yenilenebilen enerji projelerini yurt dışında gerçekleştireceğimiz yatırımlar ile enerji konusunda gücümüz artacak.’

Daha Farklı Enerji Çözümlerini Getireceğiz

JDECO temsilcisi konuyla alakalı ‘JDECO, hissedarlarımız ve mesai arkadaşlarımız olarak Türk firmayla gerçekleştireceğimiz bu girişim stratejik olarak öneme sahip. Bu ortaklıkta firmamıza Filistin sınırları içerisinde sektörle alakalı veri, mobilizasyon ve güneş enerjisi sektörü üzerine odaklanmamızı sağlıyor.

Filistin’de halka elektrik sağlanmasıyla ilgili 100 yıldır faaaliyet gösteren firmamız Türk şirketle gerçekleştirilen anlaşmayla enerji üretiminde ve dağıtımda liderliğe yürüyecek ve maliyet olarak uygun ,sürdürülür enerji kaynaklarına yönelen Filistin ve çevredeki bölgeye enerji konusunda çözümler sağlıyoruz. ‘diye konuştu.

Kuruluşu Osmanlı Zamanındaydı

Filistin’de ön planda yer alan dağıtıcı firmanın kuruluşu 100 yıldır ,Osmanlı dönemine dayanıyor. Şu anda Filistin enerji ihtiyacının yüzde 25’ini sağlayan şirket Filistin’in önemli şehirlerinede dağıtıcı hizmet sunuyor. Firma Filistin sınırları içerisinde bazı belediyelerle de hissedar olan özel elektrik dağıtıcısı konumuyla hizmet sunuyor.

Güneş enerjisi sektöründe Türkiye içerisinde çözümler ve hizmetler sunan Zorlu Enerji Pakistan sınırları içerisinde 300 MW gücü bulunan güneş santralini kurma çalışmalarına devam ediyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın