Türkiye’yi Kampüsler Arası Çevre Yarışmasında Temsil Eden İlk Proje

boun to green
Yazan Ekolojist

Çevre düzenlemesi kapsamında gerçekleştirilen sıfır atık projesi üniversitelerin içerisinde de çevrecilik bölümlerinde meyvelerini birer birer başlamış durumda. Türkiye’nin en saygın akademi kurumlarından biri olmaya devam eden Boğaziçi Üniversitesi geliştirdiği bir proje ile Türkiye’yi Londra’da temsil etti. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencilerinin geliştirdiği ve adına Student Go Green dedikleri gruplarında Boun To Green adlı bir proje geliştirdi.

students go green

Bu proje ilk olarak bağlı bulundukları üniversitenin içerisinde ve dışarısında uygulanmaya başlandı. Hızlı kentleşmenin neden olduğu katı atık sorunlarına ilişkin olarak ele alınan söz konusu proje kapsamında elektronik ortamda e-dönüşüm sistemi kurularak e-çöp kutusu sistemi oluşturuldu. Buna göre metaller, kartonlar başta gelmek üzere çevreye zarar veren her türlü katı atık toplanarak çevre sağlığına yönelik projenin uygulama safhası ele alındı.

Londra’daki Sergide Boğaziçi’nin Sergisi Yaratıcı Bulundu

Londra’da düzenlenen Conflicts of Urban Age adlı sergide Türk öğrencilerin hazırladıkları proje olan Boun To Green projesi aralarında Mexico City, Mumbai, Şangay gibi Avrupa’nın ve Uzak Doğu’nun köklü eğitim kurumlarının da yer aldığı projeler arasında en yaratıcı seçilerek birinciliği elde etti. Bu bağlamda da Türkiye’yi kampüsler arası ilk defa çevre yarışmasında birincilikle temsil eden ilk proje olarak tarihe geçmiş oldu.

Bu düzenlemenin sonucu olarak çevre düzenlemesine ilişkin olarak ilerleyen günlerde de yeni atılımların gerçekleştirileceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

%60 Su Tasarrufu Sağlandı

Boğaziçili öğrencilerin gerçekleştirdiği söz konusu proje bağlamında ayrıca kampüste yer alan düzenlemenin bir gereği olarak 3 ayda toplamda 1 ton 650 kg ton e-atık toplandı. Bunun yanında suyu gereksiz ölçüde kullanmak nedeniyle israf eden musluklar da projenin esas kıldığı yeni musluklarla değiştirilerek tam %60 oranında su tasarrufu sağlanmış oldu.

Bu yeni düzenlemenin gereği olarak her anlamda Türkiye’nin ilk kampüsler arası çevre yarışması çapında birinci olan düzenlemelerden biri olduğu rahatlıkla belirtilmektedir. Elbette söz konusu bu yeni düzenlemenin bir gereği olarak her bakımdan gerek çevre düzenlemesi gerekse tasarruf bakımından dikkat çeken özellikler olduğu apaçık ortada durmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

Düşüncelerinizi Paylaşın