İngiltere’de Büyük Şirketlere Raporlama Zorunluluğu

Yazan Ekolojist

İngiltere’de Büyük Şirketlere Raporlama Zorunluluğu

İngiliz hükümeti aldığı yeni bir kararla ülke genelindeki büyük şirketler için yeni bir düzenleme getirdi. 2030 yılı hedefleri doğrultusunda enerji verimliliğini arttırmak ve çevre sağlığını düzenlemek adına gerçekleştirilen yeni düzenlemeye göre yıllık ciroları 36 milyon pound olan ve bilanço büyüklüğü de 18 milyon pound olan bütün şirketlere karbondioksit emisyonu, enerji verimliliği ve kullanımının düzenli olarak rapor edilmesi zorunluluğu getirildi. Buna dayanarak söz konusu çevre sağlığının 2030 yılı hedefleri doğrultusunda arttırılması planlanarak her anlamda ülke genelinde verimliliğin en üst dereceye çıkarılması amaçlanmaktadır.

Hangi Şirketleri Kapsayacak?

Bu güncel düzenlemenin hangi şirketleri ilgilendirdiği de merak edilen konular arasında gelmektedir. Yıllık toplam ciroları 36 milyon pound olan, 18 milyon pound bilanço büyüklüğü olan ve de çalışan sayısı 250+ olan bütün şirketleri kapsamaktadır.

Bu açıdan enerji kullanımının düzenli olarak rapor edilerek enerji verimliliğinin %20 oranında arttırılmasının hedeflendiği hükümet yetkilileri tarafından açıklandı. Bu yeni düzenleme yasal olarak Resmi Gazetede yayımlanarak tebliğ tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş durumdadır.

Eski Raporlama Sistemi Yenilenecek

Söz konusu yeni düzenlemenin amacı eski raporlama sisteminin aksayan yönlerinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yerine tamamen basit ve güncel raporlama sistemleri kullanılarak her anlamda karbondioksit ve enerji kullanımının bütün yönleriyle düzenli olarak rapor edilmesi söz konusudur. Bu da dikkat çeken özelliklerini oluşturması adına gerçekten de önemli bir konudur.

Tüm bu konular açısından gerek eski raporlama sistemi gerekse yeni raporlama sistemleri adına değerlendirilecek olunduğu zaman her halükarda tüm bu sistemlerin tamamen farklı yanlarının var olduğunu belirtmek gerekir.

Elbette bu da şirketlerin kendilerini her anlamda geliştirmesi ve yeni niteliklere her anlamda açık olması ve İngiltere’nin 2030 hedeflerine ulaşması adına yapılan yeni düzenleme. Bu yeni düzenlemenin gereği olarak her anlamda enerji kullanımının verimliliğinin üst düzeye çıkarılması ve her anlamda arttırılmasıyla daha kaliteli bir yaşam elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu da dikkat çeken unsurlar arasında gelmesi bakımından son derece önemli konuların arasında gelmeye devam etmektedir. Bu düzenlemeyle çevreye verilen önem de artmış durumda.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın