Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

koltuk altı kararması nasıl geçer
Yazan Ekolojist

Vücudun diğer kısımları gibi, koltuk altının derisi de koyulaşabilir veya rengi bozulabilir. Cildin geri kalanından daha koyu olan koltuk altı cildi, bazı kişilerin kolsuz gömlekler giymesini, halka açık yerlerde mayo giymesini veya spor yapmasını engelleyebilir.

Koltuk altı kararmasının olası nedenleri ve çeşitli tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Koltuk altı kararması ve koyulaşma genellikle akantozis nigrikans (AN) adı verilen bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır. Vücudun etrafındaki kıvrımlarda cildin kalınlaşmasına ve koyulaşmasına neden olur.

Ortak koyulaşma alanları şunları içerir:

 • Koltuk altı
 • Boyun arkası
 • Kasık
 • Dirsekler
 • Dizler

Cildinizin bu bölgeleri aynı zamanda kaşınabilir veya kötü bir kokuya sahip olabilir.

Koltuk altı kararması ile karanlık koltuk altları geliştirme olasılığı genellikle ırk, sağlık ve aile öyküsü gibi faktörlere bağlıdır.

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri

Koltuk altı kararması neden olur sorusuna yanıt olarak aşağıdakiler dahil birçok sebep bulunur:

 • Deodorantlarda ve ter önleyicilerde kimyasal tahriş edici maddeler
 • Tıraştan kaynaklanan tahriş ve aşınma
 • Seyrek pul pul dökülme nedeniyle ölü cilt hücrelerinin birikmesi
 • Dar giysilerden kaynaklanan sürtünme
 • Melanin artışı gibi hiperpigmentasyon
 • Ciltte melazma veya koyu lekeler
 • Akantozis nigrikans, diyabet, obezite ve anormal hormon seviyeleri ile ilişkili bir cilt pigmentasyon bozukluğu
 • Fox-Fordyce hastalığı gibi koyulaşmaya neden olabilecek diğer cilt bozuklukları
 • Eritrasma, bakteriyel bir cilt enfeksiyonu
 • Adrenal beziniz hasar gördüğünde ortaya çıkabilen Addison hastalığı
 • Hiperpigmentasyonu artıran sigara

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmasını önlemek için ilk adımlarınız

Koltuk altı kararmasına çözüm arayışındaysanız, koltuk altı kararmasının bazı temel nedenlerini ele almak için atabileceğiniz ilk adımlar şunlardır:

 • Deodorantınızı veya ter önleyicinizi değiştirin. Farklı bir marka araştırın. Kabartma tozu veya elma sirkesi gibi doğal bir alternatife geçmeyi düşünün. Bazı insanlar deodorant veya ter önleyici kullanmayı tamamen bırakmayı tercih edebilir.
 • Tıraş olmayı bırakın. Bunun yerine ağda veya lazer epilasyon yapmayı deneyin.
 • Eksfoliye edin. Haftada iki ila üç kez bölgeye nazik bir vücut ovma veya peeling uygulayın. Koltuk altı derisi ince ve hassas olduğundan, hassas ciltler için tasarlanmış bir eksfoliyan tercih edin. Yüz peelingi bile kullanabilirsiniz.
 • Bol giysiler giyin.
 • Sigarayı bırakmayı deneyin.

Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Çözüm

Birçok insan koltuk altı kararmasını gidermek için doğal bir yaklaşım seçer. Doğal ilaçların savunucuları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, doğal ağartma özelliklerine sahip bir dizi ürünün kullanılmasını önermektedir:

 • Patates: Bir patates rendeleyin, rendelenmiş patatesin suyunu sıkın ve suyunu koltuk altlarınıza sürün. 10 dakika sonra koltuk altlarınızı soğuk suyla yıkayın.
 • Süt, gül suyu ve portakal kabuğu: 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı gül suyunu yeterli miktarda portakal kabuğu rendesi ile koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Koltuk altlarınızı macunla nazikçe ovalayın ve ardından soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin. Haftada iki ila üç kez tekrarlayın.
  Limon: Kalın limon dilimleri kesin ve dilimleri koltuk altlarınıza sürün. 10 dakika sonra koltuk altlarınızı soğuk suyla yıkayın, kurutun ve nemlendirici uygulayın.
  Zerdeçal ve limon: Küçük bir kapta, 2 yemek kaşığı taze limon suyunu yeterli miktarda zerdeçal ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macunu koltuk altlarınıza eşit şekilde uygulayın. 30 dakika sonra macunu yıkayın.
  Yumurta sarısı yağı: Yatmadan hemen önce koltuk altlarınıza yumurta sarısı yağı sürün. Ertesi sabah koltuk altlarınızı pH dengeli vücut sabunu veya sabunla yıkayın.
  Hindistancevizi yağı: Koltuk altlarınıza birkaç damla hindistancevizi yağı ile masaj yapın. 15 dakika sonra koltuk altlarınızı ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayın. Bu adımları haftada iki ila üç kez tekrarlayın.
  Çay ağacı yağı: Küçük bir sprey şişesinde 5 damla çay ağacı yağını 8 ons su ile karıştırın. Karışımı her gün duştan veya banyodan sonra kuruladıktan sonra koltuk altlarınıza püskürtün. Doğal olarak kurumasına izin verin.

Doğal Eczane Koltukaltı Kararmaları İçin Peeling 3’lü Set

koltuk altı kararması tedaviFİYATLARI GÖSTER

Peeling uygulanacak bölge gözeneklerin açılması için öncelikle ılık su ile derinlemesine temizlenir ve kurulanır. Kurulanan bölgeye peeling damlalık yardımı ile izlerin üzerine bol miktarda sürülür.

Ortalama iki dakika cilt üzerinde bekletildikten sonra peeling uygulanan bölge silinir ve üzerine sonlandırıcı sıvı uygulanır. Cilt üzerinde bir dakika beklettikten sonra pamuk ile silinir. Silinen cilt üzerine onarıcı krem sürüler ve işlem tamamlanır.
Bu uygulama cildin iyileşme sürecine göre en erken on gün aralıklarla tekrarlanır.

İçerik: Peeling: %10 Laktik Asit, Aqua

Onarıcı: Vitamine C, Vitamine E, Ascorbic Acid, Collagen, Hyaluronic acid, Aqua

Sonlandırıcı: Sodium bicarbonate, Aqua

Uyarılar:
Gelişim çağını tamamlamamış kişiler, hamileler, emziren anneler, cildinde açık yara bulunanlar, alerjik hastalığı olanlar kullanamazlar.

Koltuk Altı Kararması Tedavisi

Koyu renk koltuk altları genellikle zararsız olsa da, özellikle diyabet veya tiroid bezinin az çalışması gibi bir durumunuz olabileceğini düşünüyorsanız, bir dermatolog tarafından kontrol edilmeye değerdir. Buna neden olan durumu tedavi etmek genellikle koyu ten renginin solmasına neden olur.

Kollarınızın altında ve cildinizin diğer bölgelerinde aniden koyu lekeler görürseniz hemen dermatoloğunuza veya birinci basamak doktorunuza görünün. Bu, kanser gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi