Güneş Enerjisi Olmasaydı Ne Olurdu

güneş enerjisi olmasaydı
Yazan Ekolojist

Güneşin Enerjiye Dönüşümü

Güneş çok eski zamanlardan bu yana insanların gereksinimlerini büyük ölçüde karşılamaktadır. Isı ve ışık kaynağı olarak bilinen Güneş, sadece insanların ısınması değil aslında doğanın dönüşümünü sağladığından tüm canlıların var olmasını sağlamaktadır.

İnsanların Güneş’i aydınlanma aracı olarak kullanması ve milattan önceki tarihlerde, Güneş’e bağlı olarak yaşamın sürdürülmesi gibi pasif kullanımlar söz konusuydu. Sonrasında yaşanan gelişmeler ve insanların Güneş’in önemini fark etmesi ile diğer alanlarda da Güneş’in kullanımı artmıştır.

Güneş’in enerjiye dönüşümü; aslında ilk olarak buharlı makinelerin ortaya çıkması, güneş enerjisi ile çalışan pillerin ortaya çıkması şeklinde gelişmeler ile gündeme gelmiştir.  Sonrasında ise ısının sağlanması, dönüştürülen elektrik enerjisinin insan ihtiyaçlarının farklı alanlarında kullanılması gibi çeşitlilikler sunmuştur.

İnsanlar Güneş’ten faydalanmanın böylesine yolunu açmışken güneş enerjisi olmasaydı ne olurdu sorusu oldukça dikkat çekmektedir. Çünkü insanlığın başlangıcında ki en büyük gelişmelerin Güneş’ten yararlanarak bulunması, bu durumun en büyük göstergesidir. İnsanlık için çok büyük adımların atılmasına araç olmuş olan Güneş, günümüzde çok daha büyük bir önem kazanmıştır. Ülkelerin birbiri arasında ki rekabeti, eski zamanlardan beri kaynaklara dayanmaktadır. Bu sebeple kimsenin sahip olamayacağı; ancak istediği kadar yararlanabileceği bir kaynak olan Güneş, ülkelerin menfaatleri için özel bir konumdadır. Böyle bir enerjinin insanlara çok daha faydalı hale gelmesi için pillerin üretilmesi, panellerin üretilmesi gibi gelişmeler yaşanmıştır. Bunun beraberinde insanların pek çok ihtiyacını tükenebilir enerji kaynaklarından sağlaması gerekirken, güneşten sağlıyor olması hem doğa için hem de insanlık için faydalı olmaktadır.

güneş enerjisi

Güneşten Enerji Elde Edilmeseydi?

Doğaya yönelik sorular sorulurken, güneş enerjisi olmasaydı ne olurdu sorusunun sorulamaması imkansızdır. Çünkü çok büyük oranda bir gereksinim Güneş’in varlığı ile sağlanmaktadır. İnsanlar güneşi bir enerji kaynağı olarak kullanmasaydı, tükenebilir enerji kaynaklarının son bulması halinde, yaşamsal faaliyetlerin duracağını söyleyebiliriz. Ancak güneş enerjisinden pasif olarak dahi faydalanmanın mümkün olmaması halinde ise yaşamın duracağı bir gerçektir.

İnsanlar güneş enerjisi sayesinde, ülkeler arasındaki rekabetin en aza indirgeneceğini düşünmektedir. Çünkü petrol rezervleri 1960’lı yıllardan itibaren çok daha büyük bir sorun haline gelmiş ve bu rezervlerin tükeniyor olması sorunlar yaratmıştır. Bu sebeple güneş enerjisinin olmaması, alternatif kaynaklara ulaşılamıyor olmasından ötürü yıkıcı olabilecektir. Güneş’ten teknik bir yapılanma ile faydalanmanın önemi büyüktür. Bireysel olarak düşünülmesinin yanı sıra toplumsal bazda Güneş enerjisinden faydalanma, ileri bir adım atmanın hızlanacağını göstermektedir. Bağımsız bir şekilde gelişmek ve herhangi bir sorun yaşanmadan var olmak açısından düşünüldüğünde, güneş enerjisi olmadan var olmak zor olacaktır.

Güneş’in Diğer Enerji Kaynaklarından Farkı Nedir?

Güneş enerjisinden elde edilen fayda örneği ısınma, kömür ya da doğal gibi kaynaklardan da elde edilebilir. Ancak biliyoruz ki doğada bu kaynakların üretimi söz konusu değildir. Bunun için güneş enerjisi olmasaydı ne olurdu sorusuna verilecek olan cevabın merak edilmesi normaldir. Bu kaynakların kullanılmasının doğaya çok büyük zararının olması, güneş enerjisinin başarılı bir alternatif olacağının göstergesidir.

Bitmeyecek olması, sahiplenilemiyor olması gibi özellikleri ise diğer enerji kaynaklarında olduğu gibi herhangi bir rekabet sonucu savaşın çıkma ihtimalini ortadan kaldırmış olacaktır. Bu sayede insanların güneş enerjisi ile zararsız bir şekilde gereksinimlerini sağlaması ve bir yandan da toplumsal anlamda herhangi bir sorun yaratmadan enerjiden faydalanılması söz konusu olacaktır. Olmaması halinde ise tükenebilir enerji kaynakları üzerindeki savaşlar git gide artacaktır. Bu sebeple Güneş’e verilen önem artmıştır. Bu sonuçların ortaya çıkmaması için yeni arayışlara girilmiştir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın