Enerji Tasarrufu İçin Beş Pratik Bilgi

Yazan Ekolojist

Bugün uyurken açık bıraktığınız televizyonun yarın çocuklarınız için büyük bir problem haline gelebileceğini biliyor muydunuz ?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dünyanın doğal kaynaklarını tüketme hızımız oldukça artmaktadır. Prizde bıraktığımız telefon şarjı, evlerimizde kullandığımız tasarrufu olmayan lambalar ve elektronik aletler hatta ve hatta buzdolabından ne alacağımızı düşündüğümüz süreçte kullandığımız elektrik bile dünyamızın enerji dengesini bozarak tüketmekte. Tüm bunlar gözümüze ufak tefek unsurlar gibi gelse de ilerleyen günlerde büyük sorunlara yol açabilir. İklim değişmeleri, küresel ısınma, toprağın verimsizleşmesi ve çoraklaşması gibi olumsuz örnekler sadece bir kaçı. Günümüzde artık bu bir insanlık sorunu haline gelmiş bulunuyor ve bu konu ile alakalı olarak pek çok yayın ve aydınlatıcı metinler halka sunuluyor. Günlük hayatta evimizde alacağımız bir kaç önlemle kendimizin olmasa da çocuklarımızın bu problemlerle karşı karşıya kalmamasını sağlayabiliriz.

Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız ?

Enerji tasarrufu yapabileceğimiz pek çok alan var. Evde, işte, okulda, bulunduğumuz her ortamda bunu gerçekleştirebiliriz. Evde tasarruf için neler yapmalıyız ? İşte enerji tasarrufu örnekleri:

1) Evlerimizde tükettiğimiz enerjinin yaklaşık olarak %15’lik kısmı buzdolabımızın çalıştırılması için kullanılır. Buzdolabımızın sıcaklığınız +5 derece, dolabın derin dondurucu kısmının ise -18 dereceye ayarlanması gerektiğini açıklayan uzmanlar daha düşük düşük seviyelerdeki sıcaklıkların enerji kullanımı açısından israf olarak değerlendirilebileceğini belirtiyorlar

2) Yemek pişirirken de yapabileceğimiz pek çok şey var. Pişirme esnasında haşlamalarda kullanılan su miktarını azaltıp, özellikle düdüklü tencere kullanarak hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebiliriz. Sadece bu ikisine uyarak bile yüzde 70’lere varan tasarruf sağlayabiliriz.

3) Kullandığımız suya dikkat etmek de israfı önlemesi açısından oldukça önemli. Diş fırçalarken, duş alırken suyu gereksiz yere akıtmayarak ve bulaşıkları elde yıkamak yerine de bulaşık makinasını çalıştırarak tasarruf sağlayabiliriz. Yalnız, bulaşıklar için makina kullanılacaksa makina tam dolmadan çalıştırmamamız gerektiğini eklemeden geçmeyelim.

4) Koltuk, sandalye ve masalarımızı pencere kenarlarına çekerek hem güneş ışığından yararlanabilir hem de elektriğimizi boş yere tüketmemiş oluruz.

5) Bunların yanısıra satın alacağımız ürünlerin enerji tasarrufu sağlama özelliği bulunanlarını seçerek dünyamızın geleceğine en güzel katkıyı yapabiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi