Güneş Enerjisi Üretiminde Türkiye Lider Ülke Seçildi

Yazan Ekolojist

Türkiye bir çok alanda başarı elde etmekte olup, her yıl yeni projeler ve başarılarla lider ülkelerin takip ettiği ülke konumuna gelmiştir. Takip eden değil takip edilen, eleştirilen değil ayak izlerinden yürünen ülke konumuna hızlı adımlarla ilerleyen Türkiye geçtiğimiz yıl 2017 yılında üretmiş olduğu güneş enerjisi ile dünya ülkeleri arasında Almanya’nın da önüne geçerek lider konumuna geçmiştir.

Türkiye, 2016 yılına nazaran %28 artış sağlayarak 8,61 gigawat artış göstermiştir. Avrupa güneş enerjisi kuruluşu Solarpower Europe’nin tahminlerine göre kıtadaki enerji üretimi ile Almanya’nın önüne geçen Türkiye lider konuma geçmiştir. Bu  verilere göre Türkiye 1,79 GW büyüme ile önceki yıllara nazaran %213 artış göstererek Avrupa’nın lider ülkesi konumuna geçmiştir.

Türkiye Enerji Üretiminde Almanya’dan Lider Konumda

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin 2016 senesinde 2017 senesi sonuna kadar olan zaman zarfı sonunda güneş enerjisi üretiminde %6 seviyesinde yaşandı. Avrupa Birliği üyelerinin dörtte birlik güneş enerji üretimini sağlayan Türkiye, 2010 ve sonrası yıllarda artış sağlayarak Avrupa’nın güneş enerjisi üretiminde lider ülkesi konumuna gelmiştir.

Türkiye’nin Güneş Enerjisindeki Tarihi

Ülkemizde Güneş Enerjisi ilk  defa 1960 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İlk yıllar güneş enerjisinin ülkeye katkılarının olacağını düşünen bazı yatırımcılar destek olmuş ve üniversitelerde tezlerde değerlendirmeler yapılmıştır. 1970 yılında güneş enerjisi üretimene devlet projelerinde ve üniversite tezlerinde önem verilmiştir. Güneş enerjisindeki ilk ulusal kongre 1975 yılında  İzmir’de düzenlenmiştir. Ayrıca ilk güneş enerji panelleri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından oluşturulmuştur. 1980 yıllarına gelindiği zaman devlet destekli olarak TUBİTAK bünyesindeki projelerde yer aldı. 1992 senesinden bu yana devlet projelerinde yer alarak önemli bir konuma gelinmiştir. Güneş enerjisi üretiminde uygulanan projeler ise şu şekildedir; Sıcak su ile uygulamalar, buhar ile üretimi, güneş panelleri yerleştirmek için güneş evleri, güneşten enerjisini dolduran piller gibi uygulamalarla Türkiye lider konuma gelmiştir. Geçtiğimiz 2017 verilerine göre de birçok avrupa ülkesinin üretim kapasitesini sollayarak lider konuma gelen Türkiye yaptığı her projede olduğu gibi güneş enerjisi üretiminde de bizi gururlandırmıştır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın