El Yapımı Rüzgar Enerjisi

el yapımı rüzgar enerjisi
Yazan Ekolojist

Kendi kullanacağımız el yapımı rüzgar enerjisi üretmek aslında çok kolay. Birkaç basit malzeme ve bağlantı ile kendi şebekenize bağladığınız rüzgar türbini sayesinde fatura derdine son verebilirsiniz.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kolaylığını yaşayın.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında ülkemizde en kolay kullanabileceklerimizden olan rüzgar enerjisi ile ceplerimiz biraz da olsa rahat edecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları; doğada daimi olarak bulunan, sürekli üretimi olan enerji kaynaklarıdır. Ülkemizde en çok kullanılanları ; güneş enerjisi, hidrolik enerji, jeotermal enerji ve  rüzgar enerjisidir. Rüzgar enerjisi, rüzgar türbinleri üzerinde oluşan hava hareketleriyle oluşur.

El yapımı rüzgar enerjisi

Peki bu enerjiyi evimizde  nasıl üretiriz? Öncelikle gerekli birkaç malzememiz olacak. Kıl testere, küçük bir taşlama makinesi, lokma anahtarları ve lokmalar, tornavidalar, zımpara kağıdı ve keskin bir bıçakla kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Öncelikle pervane kanatlarından başlayalım. 15 cmlik 1 metre uzunluğundaki plastik boruları kavisli bir şekilde kesip mile monteliyoruz.

Pervane kanatlarının altına konumlandırdığımız jeneratör için ise düşük devirli ve yüksek voltajlı bir motora ihtiyacımız var. Elimizdeki bu motoru da borularla aynı mile bağlıyoruz. Bu şekilde kullandığımız motor rüzgarın ürettiği düşük dönme gücünden oldukça yüksek bir voltaj gücü üretir. Daha ekonomik bir enerji için motoru şebeke elektriğine bağlamak gerekir. En son adım ise türbini konumlandırmak için beton bir direk ya da benzeri bir kule yapmanız gerekiyor.

Peki bu  el yapımı rüzgar enerjisi nin bize faydası ne?

Kendi hazırladığımız bu enerji kaynağı evdeki enerji kullanımının büyük bir kısmını karşılayacak güce sahiptir. Bunun yanında temiz bir kaynak olması çevreye verdiğiniz zararın da minimum olmasını sağlayacaktır.

Daha Sık Kullanılmasını Nasıl Sağlarız?

Rüzgar türbininden sağlanan bu yenilenebilir enerjinin kullanımını nasıl artırabiliriz? Öncelikle evimizde bu tür bir enerji kaynağını kullanıyor olmak, çocuklarımızın da bilinçlenmesini sağlıyor. Ülkemizde okullarda okutulan müfredatlar içerisinde bulunan enerji kaynakları konularında bu tip yenilenebilen enerji kaynaklarının özendirilmesi gerek.

Aynı zamanda çocuklarımızın ve gençlerimiz sık sık bu bilinci vermeye çalışan konferans ve etkinliklere katılmaları gerekiyor. Maalesef ülkemizde bu tip etkinlikler pek fazla gözlenmiyor. Ayrıca bu bilincin yerleşmesini sağlayan en büyük unsurlardan biri de okullarda öğrencilere kendi rüzgar güllerini, rüzgar türbinlerini veya güneş panellerini yapmalarını sağlamak.

Sonrasında kendileri imal ettikleri bu enerji üreten aletlerden nasıl kullanılabilir bir enerji açığa çıkarabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor.

Bilinçlendirmek gerek!

Yenilenebilir enerji kaynaklarının hem doğayı kirletmemek adına hem de çok daha ekonomik olması açısından daha fazla kullanılması gerekiyor. Ülkemizde bulunan farklı yenilenemeyen enerji kaynakları hem doğayı kirletiyor hem de fazlasıyla cep yakıyor. Ayrıca kurulması amaçlanan nükleer enerji santrallerinden çok daha güvenilir ve ekonomik.

Rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji sağlayan bu kaynakların, nükleer enerji santrallerinin kurulumundan çok daha masrafsız olduğu biliniyor. Hala pek çok ülkede neden bu enerjinin kullanımının yaygınlaşmadığını da anlayabilmek mümkün değil. Ülkemiz ve farklı pek çok dünya ülkelerinde rüzgar enerjisini yaygınlaştırmak için en çok da yetişkinleri bilinçlendirmek gerekiyor. Birçok ülkede yeri sağlamlaşmış olan yenilenemeyen enerji kaynaklarının tüketimi; bunları üreten, ithal eden, kısaca kazanç elde eden şirketlerin rüzgar enerjisinin kullanımından pek memnun olduğu söylenemez.

Bu yüzden evlerimizde yaptığımız bu el yapımı rüzgar enerjisi ile çocuklarımızı ve gençlerimizi daha iyi bir geleceğe yönlendirmek mümkün. Evde yaptığımız bu enerji kaynakları, ileride çocuklarımızın bu tür kaynakların gerekliliğini anlamalarını sağlayabilir. Ayrıca kendi elleriyle bir şeyler hazırlamanın keyfini bizlerden çok daha derin yaşayan çocuklarımız için eğlence kaynağı olabilir.

İleride ülkemiz ve tüm dünya adına da küçük mucitlerin yetişmesine katkıda bulunmuş olabiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi