Dünyanın Yeni Enerji Üretim Sistemi Yenilenebilir Enerji Sistemi

Yazan Ekolojist

Dünya yeni enerji üretim sistemi yeninelebilir enerji sistemi ile artık enerji üretimi konusun da fosil yakıtlardan yapılan üretimi terkederek temiz ve çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimine geçmektedir. Fosil yakıtlardan üretilen enerjide, belli bir zaman sonra kaynak tükenmesi tehlikesi olduğu gibi doğaya da oldukça zararları bulunarak küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi olaylara sebep olmaktadır. Bununla alakalı dünya ülkelerİ sürekli bir araya gelerek bu durumun önüne geçilmesi adına çözümler üretmeye çalışıyor ve çeşitli anlaşmalarla da bu çözümlerin sürekliliğini sağlamaya çalışıyor.

Norveçin son dönem de aldığı bir karar var ki gerçekten hem birçok dünya ülkesine örnek olacak hemde çözüm olarak yaygınlaştırılmaya çalışılan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım alanlarıyla ilgili yeni fikirler ortaya atmış olacaktır.

Norveçten Konutları Isıtmak Adına Teknolojik Bir Adım

Norveç’ten konutları ısıtmak adına teknolojik bir adım olan bu proje, dünya ülkelerine örnek olacak türden. Bergen kentin de yeni oluşturulacak olan lyseparken isimli kasabada, yer alacak yaklaşık 600 bin metre kare alana inşa edilmesi planlanan yeni veri merkezinin ısıtmasında, bu doğa dostu ısıtma yöntemini kullanmayı planlıyor. Yeni kasabaya inşa edilecek birçok konut ve iş yerlerinin de veri merkezinden elde edilecek bu enerjiyle ısıtılması planlanıyor. Yenilenebilir enerji konusun da her gün yeni bir adımın atıldığı bu dönemler de norveçte üzerine düşeni yaparak, yenilenebilir enerji kullanımın da dünya ülkelerinin katkılarına katkı sağlamıştır.

Bu eşsiz projeyle beraber adını dünyaya duyuracak olan lyseparken, ayrıca dünyanın ilk pozitif enerliji şehri ünvanına da kavuşmuş olacak. Norveç bu projesiyle birçok dünya ülkesinin de takdirini toplamaktadır. Yenilenebilir enerji, üretiminin keşfinden sonra artık her alanda kullanılmaya başlanmış ve kullanıldığı yerde kaynak tükenmediği için hem ülke ekonomisine katkı sağlanmış, hem de doğa dostu enerji üretimi ile doğaya saygı duyulmuş olunuyor. Bu enerjinin kullanımı elbette norveç ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Os belediyesi adına bu eşsiz projeye önderlik eden Fredrik seluissen, bu proje ile amaçlarının geri dönüştürülebilir kaynakların kullanılmasıyla kendine yetecek bir sistem kurulmasının planlanması ayrıca sıfır karbonlu yeni  bir sistemin de kurulmasına vesile olabileceğini bildirmiştir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın