Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi

dow jones surdurulebilirlik indeksi
Yazan Ekolojist

Dow Jones sürdürülebilirlik endeksi kısa adıyla DJSI, dünya genelinde istikrar ve sürdürülebilirlik merkezli şirketlerin mali yapısını ve performanslarını takip eden bir sistem. Birbirinden farklı sektörlerde sürdürülebilirlik konusunda işlem yapan ve bu markaları izleyen DJSI belirli dönemlerde listeler yayınlayarak en başarılı şirketleri ortaya çıkarıyor.

Genel olarak bakıldığında listede yer alan firmalar arasında Swiss, Siemens, Air France, Alcatel, KLM, Unilever, BMW, Roche gibi markaların yer aldığını görüyoruz.

Mali performansları takip eden bu sistem, yatırım endeksi olarak aynı zamanda sektörel rekabetin hız kazanmasını ve verimliliğin artmasını da sağlıyor. İlk global yatırım endeksi olması nedeniyle çok önemli bir girişim olan bu veriler, şirketlerin ekonomi, çevreye uyum ve sosyal kriterler bakımından ne kadar başarılı olduğunu da ortaya koyuyor.

Bunun yanı sıra DJSI, 1999 senesinden bu yana listeler hazırlıyor. Bu listeler, farklı sektörlerdeki sürdürülebilirlik konusunda faaliyet gösteren şirketleri izliyor. Listede yer alan şirketler, diğer şirketlere de örnek oluyor. Her sene belirli dönemlerde yapılan endeksler, firmanın resmi internet sitesinde yayınlanıyor.

Yapılan değerlendirmeler analiz edildiğinde her sene 58 sektör arasından 19 süper sektör belirleniyor. Üstelik her sektörün lider markası da yine burada açıklanıyor.

garanti bankası dow jones

Türkiye’den Dow Jones Listesine Giren Markalar

Dow Jones index olarak yayınlanan bu listelerde bazı Türk markalarının olması da dikkat çekiyor. Bunlar arasında en çok dikkat çeken marka, Garanti Bankası oldu.

Garanti Bankası listede daha önce de yer almıştı. Gelişmekte olan piyasalar kategorisinde bulunan banka, kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren bir liste olarak iş dünyasında çok önemli bir yere sahip. Uluslararası yatırımcıların görüşleri, bu liste oluşturulurken dikkate alınıyor.

Bunun yanı sıra şirketlerin etik hususlar konusundaki yönetimi, finansman faaliyetleri, çevresel ve sosyal performansları, risk yönetimleri, iklim değişikliği ile ilgili aldığı önlemler ve yaptığı işlemler, tedarik zinciri, çalışanlara, insanlara ve insan haklarına gösterilen saygı gibi konularda başarılı olan şirketler listede yer alabiliyor.

Uzun bir değerlendirme sürecinden sonra yayınlanan bu indekste, dünyanın en önemli markaları arasında yer almak oldukça önemli bir başarıdır. Bu endeksler, 1999 senesinden bu yana açıklanıyor. Şirketlerin genel performanslarının her birine ayrı bir puan veriliyor.

Listede yer alan Türk markalarından biri diğeri de Global Compact şirketidir. Ayrıca Anadolu Efes de bu listede bulunuyor.

Ürün sorumluluğu, değer zincirlerinin geliştirilmesi, yapılan faaliyetler ve desteklenen üretimler, genç nesillere sağlanan iş imkanları, sosyallik ve gelişim alanında başarılı olan bütün markalar birbirleriyle rekabet ederek bu listede olmaya çalışıyor.

Türkiye’den şirketlerin bu listede yer aldığını görmek, oldukça önemli. İlerleyen dönemlerde daha da fazla Türk markasının listede bulunması söz konusu olabilir. Çünkü Dow Jones sürdürülebilirlik endeksi şu anda Türkiye’yi yakından takip ediyor.

Dow Jones Endeksinde Zirveye Oynayanlar

Sektör liderlerini belirleyerek iş dünyasına yön veren raporlardan biri olan Dow Jones sürdürülebilirlik endeksi, çok önemli sektörlerde ayrı değerlendirmeler yaptı. Buna göre listenin ilk sırasında Bayerische Motoren şirketi yer alıyor. Listede bu şirketin hemen altında New Zealand Bank yer alıyor.

Ön plana çıkan diğer markalar ise Air France, Alcaltel, KT Corp, Siemes, Swiss, Roche, Unilever gibi markalardır. Dow Jones listesi içerisinde otomobilden bankaya, kimyadan sigortaya, medyadan altyapıya,seyahatten emlağa pek çok sektörde marka yer alıyor.

Başarılı yatırımlar yapan ve atılım gösteren şirketler bu listeye aday olabiliyor. Liste her sene yayınlanarak kamuoyuna duyuruluyor ve böylece şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları takip edilebiliyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi