Güneş Enerjisi İle Aydınlatılan Şehirler

bruce munro
Yazan Ekolojist

Haberimizde Güneş enerjisinin tükenmeyen enerji kaynağı olarak ne kadar romantik ve sıra dışı şehir manzaralarını meydana getirdiği üzerinde durduk.

Böylece yenilenebilen enerji kaynağı olarak Güneş enerjisinden neler yapılabildiğini çok rahat bir şekilde anlamamız mümkün olmaktadır. Öbür yandan yine sözünü ettiğimiz Güneş enerjisinin harika sanat eserlerine dönüştüğü de aslında bir gerçek.

Okuyun: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Tüm bu gerçekler bir araya gelince her anlamda ortaya da eşsiz şehir manzaraları çıkıyor. İşte o eşsiz manzaralar…

Kuzey Pasifik’te Sonic Bloom Çiçekleri

sonic bloom

Enfes görülmeye değer yaratıcılık tasarımına sahip bu manzara gerçekten de görülmeye değer. Ünlü sanat tasarımcısı Dan Corson tarafından hazırlanmış bu harikulade eser ile Pasifik sokakları eşsiz çiçeklerle bezeniyor. Özellikle gece ve gün batımında ortaya yaydığı ışık huzmesi görülmeye değer.

Texas’ın Gün Doğumu Çiçekleri

sun flowers texas

Şimdi de Texas’ın sokaklarını süsleyen ve Sun Flowers olarak bilinen harika bir diğer tasarım var. Güneş enerjisiyle aydınlatılan bu yerleştirme Mag Harries ve Lajos Heder ikilisinin sanat tasarımına ait. Eşsiz sanat tasarımı yerleştirmeler hem %100 ekonomik tasarruf sağlıyor hem de inanılmaz derecede Texas sokaklarını gecenin büyüsüne kavuşturuyor.

Portland’ta Orman Ağaçları

silicon forest

Tamamen Güneş enerjisi esas alınarak hazırlanmış bir başka yerleştirme ise Porland’ta bulunuyor. Orman ağaçları olarak da bilinen Silicon Forest Brian Borrello’nun eşsiz tasarımına sahip. Yemyeşil doğal manzaraları adeta caddenin bütün yerlerine yansıtan bu ağaçların altından geçmek ne kadar da huzur verici oluyor. Üstelik Güneş’in yaydığı eşsiz ışık huzmesi de kesinlikle görülmeye değer.

Avustralya’nın 50 Bin Ampullük Gece Lambası

güneş enerjisi fikirleri

Kuşkusuz ki dikkat çeken yerleştirmelerden birisi de Avustralya’da bulunan tasarımdan başkası değil. Tam 50 bin adet ampul kullanılarak tasarlanmış olan Gece Lambası yerleştirmesi Bruce Munro’nun sıra dışı sanatsal eserleri arasında gelmektedir. Bu etkileyici tasarımların sahibi olan ünlü sanat yönetmeni üstelik ödül alan bu yerleştirmesiyle sadece Avustralya sınırlarında değil dünya genelinde de adından söz ettirmeyi başarmış bir sanatçı.

Bu gibi tasarımların bundan sonraki süreçte de devam etmesi ve %100 elektrik tasarrufu ve sıfır katı yakıt kullanımı hayata geçirilmelidir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi