Üstünde Kayak Pisti Bulunan En Temiz Elektrik Santrali

danimarka çöp yakma tesisi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, üstünde kayak pisti bulunan elektrik santralini açmaya hazırlanıyor. Proje, Danimarka’nın 2025 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirerek, dünyanın sıfır karbon başkenti olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

Atık yönetimi ve elektrik santralleri kurulurken, şehir sakinlerinin olumsuz etkilenmemesi için genellikle şehrin dışındaki bölgeler seçilir.

Bjarke Ingels Group şirketi tabuların dışına çıkarak hem yaratıcı hem de sürdürülebilir bir mimari örneği ile karşımıza çıkıyor. Kopenhag’da inşa edilecek yeni elektrik santralinin tasarımı Bjarke Ingels Group şirketine ait.

danimarka geri kazanım tesisi

Amager Resource Center ismini taşıyan tesis, çöp gazından elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor. Tesis aynı zamanda, 600 metre uzunluğunda dünyanın en uzun yapay kayak pisti ve en yüksek yapay tırmanma duvarını da kullanıma sunacak.

Benzer: İstanbul’da Çöp Gazından Elektrik Üretiliyor

kopenhag çöp yakma tesisi

60.000 Hanenin Enerji İhtiyacı Karşılanacak

2013 yılında inşasına başlanan ve 670 milyon dolara mal olan Amager Resource Center enerji tesisinin yılda 400.000 ton atığın yakılması ile 60.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılaması hedefleniyor.

danimarka elektrik tesisi

atık geri kazanım tesisi

Dünyadaki En Temiz Çöp Yakma Tesisi

kopenhag yakma tesisi

2018 yılının ilerleyen aylarında hizmete girmesi planlanan tesiste kullanılan teknolojiler ve filtreleme sistemleri ile kükürt emisyonu 99.5; azot oksit emisyonunun ise yüzde 90 oranında azaltılacağı belirtiliyor. Şehrin önceki santraline oranla daha az karbondioksit üretecek tesis yetkililere göre bu oranlarla birlikte dünyadaki en temiz ve en verimli çöp yakma ve enerji üretme tesisi olacak.

geri kazanım tesisi

kopenhag enerji tesisi

danimarka enerji tesisi

Geri Kazanım Hiç Bu Kadar Kreatif Olmamıştı 

danimarka kayak pisti

Tesisin çatısında bulunan kayak pisti, asansör ile çıkılacak 86 metre yükseklikten zemine uzanıyor. 600 metre uzunluğundaki pist, farklı eğimler ile derecelendirilerek 3 bölüme ayrılmış. Farklı zorluk seviyelerine sahip pist, eğimin yüzde 45’e kadar yükseldiği profesyonel kayakçıları da ağırlamak için uygun. Güvenlik açısından sorun yaşamamak açısından yetkililer, pistin kurulumu için dünyanın önde gelen kayak güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışmayı da ihmal etmemiş.
kopenhag kayak pisti

Ayrıca santralin etrafına futbol sahaları, go kart pisti ve su sporları için alanlar inşa edilecek. Faaliyete girecek santrali, ilk bir yıl içinde 57 bin kişinin kullanması hedefleniyor. 

kopenhag yakma tesis

2025 yılına kadar sıfır karbon başkenti olma hedefi ile yola çıkan Kopenhag, enerji verimli bu temiz santral ile tüm dünyaya kreatif geri kazanım yolları konusunda ilham veriyor.

Kaynak: Business Insider

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın