Sıfır Atık Belgesi Alan İşletmeler

sıfır atık belgesi
Yazan Ekolojist

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12.07.2019 tarihinde yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında mahalli idareler ve bazı işletmeler ile bina ve yerleşkelere, belirlenen takvim doğrultusunda Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Sıfır Atık Yönetmeliğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sıfır atık belgesi alma zorunluluğu olan mahalli idareler, işletmeler ve bina ve yerleşkeler ile ilgili takvime ise (Ek-1 listeye) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sıfır Atık Yönetmeliği’ne göre, sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü Ek-1 listedeki yerler, 17 inci maddede tanımlanan süreç doğrultusunda temel seviyede sıfır atık belgesi almak zorundadır. Diğer yerler ise talep etmeleri halinde temel seviyede belge almak için müracaatta bulunabilir.

Bu kapsamda 12 Ocak 2020 itibarıyla Sıfır Atık Sistemi’ni kuran kamu ve eğitim kurumları, belediyeler, sağlık kuruluşları, sanayiciler, alışveriş merkezleri, konaklama tesisleri, havalimanları, zincir marketler, akaryakıt istasyonları ve sitelere temel seviyede Sıfır Atık Belgesi verilmeye başlandı.

“Sıfır Atık Belgesi”, öncelikle sıfır atık konusunda kendi bünyesinde çalışma ekibini oluşturan, yönetmelikte belirtilen değerlendirilebilir atıkların ayrı toplama sistemini kuran, sıfır atık sisteminin kurulması ve işletilmesine ilişkin eğitimlerini tamamlayan, sıfır atık bilgi sistemine kayıt olarak veri girişi sağlayan kurum/kuruluş ve mahalli idarelere Sıfır Atık Bilgi Sistemi üstünden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince veriliyor.

“Sıfır Atık Bilgi Sistemi” üstünden verilen temel seviyede Sıfır Atık Belgesi için il müdürlüklerine yüzlerce başvuru yapıldı.

Sıfır atık belgesi almak için başvuruda bulunan ve yönetmelikte belirlenen kriterleri sağlayarak sıfır atık belgesi almaya hak kazanan firmalar aşağıda listelenmiştir.

1) TUSAŞ 

tusaş sıfır atık

Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında öncü şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), ülke genelinde faaliyet gösteren sanayi şirketleri arasında “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan ilk firma olduğunu bildirdi.

Tusaş’ın sıfır atık belgesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2) Sütaş

sütaş sıfır atık belgesi

Sürdürülebilir bir gelecek hedefi ile çalışmalarına devam eden Sütaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Belgesi”ni Bursa’da alan ilk şirket oldu.

Sütaş’ın sıfır atık belgesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3) Ford Otosan

ford sıfır atık belgesi

Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, 10 Şubat 2020 tarihinde ‘’Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Temel Seviye Belgesini” almaya hak kazandı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi