Hydraloop Evsel Su Geri Kazanım Sistemi ile Su Tasarrufu Sağlanıyor

hydraloop
Yazan Ekolojist

Su krizi artık hayatımızın bir parçası. Temiz ve içilebilir suya erişim temel yaşam hakkı olmasına rağmen Dünya’da 785 milyon insan yani her insandan 9’da 1’i suya erişemiyor.

2050 yılına kadar her 4 kişiden en az 1’i, kronik veya tekrarlayan tatlı su kıtlığından etkilenen bir ülkede yaşayacak.

Elbette iklim krizinin en büyük sonuçlarından biri olan artan su krizi endişeleri ile şirketler, su tasarruflu ürünlere daha fazla yatırım yapmaya başladı.

Hollandalı şirket Hydraloop evde su tasarrufu yapmanın yollarını arayanlar için farklı bir çözüm sunuyor. Hydraloop, buzdolabı büyüklüğünde bir atık su arıtma sistemi ve bu sistem oldukça basit bir şekilde devreye girerek duş suyunun yaklaşık yüzde 95’ini ve çamaşır makinesinin suyunun ise yaklaşık yüzde 50’sini arıtabiliyor.

evsel su geri kazanımı

Hydraloop evsel su geri kazanım sistemi; evsel su kullanımının yaklaşık yüzde 85’ini (tuvaletlerde, çamaşır makinelerinde, yüzme havuzlarında, bahçelerde kullanılan atık suyu) yeniden kullanmak üzere tasarlanmış.

Sistem filtre, membran veya kimyasal kullanmadan çalışıyor. Arıtma sisteminde kullanılan teknoloji sudaki kiri, sabunu ve diğer partikülleri arıtmak üzere beş teknolojiyi birleştiriyor: çökeltme, yüzdürme, çözünmüş hava flotasyonu, zorunlu sıyırma (skimming) ve bir aerobik biyoreaktör. Bu beş teknolojinin yanı sıra 6. olarak UV ışığı kullanılarak dezenfeksiyon yapılıyor.

Hydraloop, son kullanıcı müdahalesi olmadan düzenli olarak kendini otomatik olarak temizleme özelliğine sahip ve bu sayede bakım gereksinimleri de oldukça az.

Yalnızca 20 Watt elektrik kullanan sistem ± 200 KwH/yıl enerji tüketiyor. Aslında bilinen atık su arıtma tesislerinde kullanılan sistemlerin yalnızca modüler bir örneği olan bu sistem ile elbette içilebilir su elde edilmiyor ancak çamaşır makinesi, tuvalet, bahçe sulama gibi alanlarda suyu yeniden kullanarak su tasarrufu sağlıyor.

4 kişilik bir ailede Hydraloop kullanılarak yılda 80 bin litre su tasarruf edilebiliyor ve bu sayede hem çevresel hem de ekonomik anlamda tasarruf edilebiliyor.

su tasarrufu

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi