Çiğnenmiş Sakızlardan Ayakkabı Üretiliyor

gumshoe

Hollandalı bir firma, Amsterdam’da oldukça ilginç bir yöntem ile sokaklarda yere atılan sakızları kullanarak çevre kirliliği ile savaşıyor.

Hollanda’da her yıl yaklaşık 1,5 milyon kilogram sakız sokakları kirletiyor ve bunları temizlemek milyonlarca dolara mal oluyor.

Gumpdrop adlı firmaya bağlı Gum-tec isimli marka, Amsterdam’ın çevre kirliliği konusunda izmaritten sonra en büyük sorunu olan atık sakızları toplamak ve faydalı bir sonuca dönüştürmek adına oldukça yaratıcı bir çalışma içerisine girerek Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen ayakkabıları piyasaya sürdü.

geri dönüşümden ayakkabı

Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen ve %20’si sakızdan oluşan geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor.

Gumdrop şirketi tasarımcısı ve idari müdürü Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sakızın, sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Sakızın bu özelliğini kullanarak yeni bir tür kauçuk elde ettik.” dedi.

Proje kapsamında, ayakkabıların üretiminde kullanılan ve geri dönüştürülen sakızlar Amsterdam sokaklarından toplanıyor. Üretilen her dört çift ayakkabı için yaklaşık 1 kg sakız kullanılıyor.

Dünyanın sakızdan yapılan ilk ayakkabısı olma özelliği taşıyan Gumshoe’nun tabanı dışında kalan bölümü deriden üretiliyor. Ayrıca ayakkabının tabanı ihtiyaç duyulması halinde belirli bir ücret karşılığında değiştirilebiliyor. Kullanılmayacak duruma gelen eski ayakkabı tabanı ise tekrar geri dönüşüme kazandırılıyor.

Bu yıl Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı 190 Euro olarak belirlenmiş. Gumshoe’nun, balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunuyor.

Gumdrop firmasının geri dönüştürülmüş sakızdan üretilen ürünleri ayakkabı ile sınırlı kalmıyor. Sakız pek çok şeyin ham maddesi olan kauçuktan yapıldığı için Gum-tec, sınırsız bir potansiyel sunuyor. Firmanın ürünleri arasında, sakızların yere atılmasını önlemek amacıyla sokaklara yerleştirilen ve anahtarlık şeklinde sakız toplama kutuları ve geri dönüştürülmüş sakızdan üretilen tarak, çizme, kapı altlığı, kalem, çatal, saklama kabı, frizbi gibi ürünler de yer alıyor.

gumdrop
geri dönüşüm ürünleri

geri dönüşümden elde edilen ürünlersakız geri dönüşüm
Gumshoe, gelişen teknolojiyi kullanarak zararlıyı yararlıya çeviren ve geri dönüşüm konusunda yaratıcılığın sınırları olmadığını gösteren başarılı bir örnek. Proje ortakları, bu projeyi genişleterek diğer büyük şehirlere yayılmayı ve böylelikle atıkların doğru yere atılması gerektiği konusunda farkındalık yaratmayı, aynı zamanda geri dönüşüm bilincini artırmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

1 Yorum

  • MERHABA BU SAKIZ GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÇOK HOŞUMA GİDİYOR AMA MALESEF TÜRKİYEDE YAPAN YOK GUMDROPS LA GORÜŞMEYE ÇALIŞIYORUM AMA NASIL OLUR BİLEMİYORUM BİR FİKRİNİZ VAR İSE İLETİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM SAYGILARIMLA İYİ AKŞAMLAR

Düşüncelerinizi Paylaşın