Cam Küreden Güneş Enerjisi Jeneratörü

cam kureden gunes enerjisi jeneratoru

Cam küreden güneş enerjisi jeneratörü bilim dünyasında ses getiren bir buluş oldu. Son dönemlerde yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla dünyaya örnek olan ve bu alanda en çok gelir elde eden ülkelerden biri olan Almanya, bu buluşun yapıldığı yer. Alman mimar Andre Broessel tarafından geliştirilen bu jeneratör, hem işlevselliği hem de görünüşü ile alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Projenin en çarpıcı özelliklerinden birinin, cam küre ve lens avantajıyla enerji verimliliğinin %35 oranında artması olduğu görülüyor. Cam olması nedeniyle, sistem dağınık olarak gelen güneş ışınlarını tek bir merkez üzerinden topluyor. Tıpkı bir mercek gibi, tek bir noktaya odaklanan güneş ışını böylece suyun daha çabuk bir şekilde ısınmasını sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda elektrik üretiminde de kullanılabiliyor. Güneş enerjisi ve jeneratör olarak iş gören bu icat, Almanya’da pek çok yatırımcının dikkatini çekti. cam kureden gunes enerjisi rawlemon gunes paneli

Gece Dahi Enerji Üretebilen Cam Küre Jeneratörleri

Cam kürenin fiyatı şu an için tam olarak bilinmiyor. Proje aşamasında olması ve sadece belirli noktalarda kullanılması nedeniyle, maliyet konusunda net bir açıklama yapılmadı. Almanya menşeili bir buluş olan bu icat, kısa zamanda pek çok alanda kullanılacak gibi görünüyor. Cam küreden güneş enerjisi jeneratörünün bir diğer özelliği de gece bile çalışabilmesi ve enerji üretebilmesi. Bu icada ortam hazırlayan unsurların başında, güneş enerjilerinin artık eskisi gibi verimli olmaması geliyor. Aynı zamanda güneş panelleri, göze de hoş gelmiyor. Ayrıca bu panelleri kurmak oldukça maliyetli. Tüm bu dezavantajlardan yola çıkarak güneş panellerine alternatif yeni bir sistem geliştirildi. Cam küreden yapılan bu icatla birlikte artık daha verimli ve nitelikli enerji elde etmek mümkün. Güneş elektrik üreteci olarak da adlandırılan bu sistemde, cihazın çok verimli olması ve gece dahi çalışması, yapılan yatırımların hızlanmasını sağladı. Bu sistemin çalışma prensibi ise şu şekilde. Öncelikle küre su ile dolduruluyor. Bu su ve küre, güneş ışınlarını olduğundan 10 bin kat daha büyük olmasını sağlıyor. Böylece bulutlu günlerde güneş enerjisinden, geceleri ise aydan ve bulutlardan enerji üretilmesi sağlanıyor. Bu sistemin içerisinde fotovoltaik paneller yer alıyor. Bu sayede büyüyen ışınlar, küçük panellerin üzerine gelmiş oluyor. Kürenin kendi ekseni etrafında dönmesiyle de enerjinin güneşten alınıp, küçük panellerin üzerine yoğunlaşması sağlanıyor. Böylece, kürenin merceği küçük bir noktaya odaklanabiliyor. Buradan da diğer alanlara yayılıyor. Böylece az enerji harcanarak çok verim elde ediliyor. Az malzeme kullanılması, sistemin göze hoş görünmesi ve geceleri bile enerji üretmesi bu projeyi cazip kılan noktalar olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda sistem binalarda test ediliyor. Bunun yanı sıra konuyla ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir fikir daha ortaya atıldı. Bazı bilim adamları, bu sistemin binalardaki camın yerini alacağını düşünüyor. Yani bu küre sistemi, bina dış cephelerine ve camlarına uygulanabilir. Böylece pencereler bile enerji üretmeye başlayabilir. Gökdelenlerin tepesine konularak da bütün bir binanın enerji ihtiyacının bu şekilde karşılanması amaçlanıyor.

Bu Ürünler İlginizi Çekebilir:

 

mobil güneş enerjisi

Güneş Enerjili Katlanabilir Solar Şarj Cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjili taşınabilir solar şarj aleti usb üzerinden şarj olan tüm mobil cihazları güneş enerjisinden faydalanarak şarj edebilen taşınabilir bir şarj panelidir. Mobil solar şarj aleti ile usb portu üzerinden şarj olan tüm mobil cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.
Taşınabilir solar şarj aleti nasıl kullanılır?
Güneş panelini doğru açı ile maksimum verimi alacak şekilde düz bir yüzeye yerleştirdikten sonra kendi usb şarj kablonuz ile mobil cihazınızı şarj etmeye başlayabilirsiniz. Şarj hızı güneş ışığının gücüne ve paneli yerleştirdiğiniz açıya göre değişiklik gösterebilmektedir.
Güneş enerjili taşınabilir solar panel telefonuma zarar verir mi?
Mobil solar şarj aletleri ile mobil cihazlarınızı şarj etmek oldukça güvenlidir. Bazı mobil solar şarj aletleri aynı anda iki cihazınızı şarj etmenize de olanak tanır.

güneş enerjili powerbank

Güneş Enerjili Solar Powerbank

FİYATLARI GÖSTER

Güneş enerjili solar powerbank, çantanızda mutlaka bulunması gereken bir ürün. Dışarıdayken güneşten aldığı enerji ile telefonunuzu şarj ettiğini görmek bile ayrı bir keyif nedeni. Temiz enerjili sistemler, yalnızca ihtiyaç için değil aynı zamanda çevrenin korunması için de tercih edilmelidir.

Kendi Enerjisini Üreten Sırt Çantası

FİYATLARI GÖSTER

Solar sırt çantaları da tüm yolculuğunuzda depoladığı enerji ile size eşlik edecektir.

Küresel Mercekli Güneş Paneli Rawlemon

Rawlemon beta sistemi ile bağlantılı olan bu sistem, güneş enerjisinden elektrik ve sıcak su üreterek her alanda sorunlara destek olacak. Cam küreden güneş enerjisi jeneratörü, bilim insanlarını heyecanlandıran bir buluş oldu. Sistemin en kısa sürede seri üretime geçmesi hedefleniyor. Bu sayede küresel iklim değişikliğinin etkisi de azaltılmaya çalışılıyor. https://youtu.be/00C9KebsYVg https://youtu.be/IPJ92NoLlPQ

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.