Bu Cihaz ile Geri Dönüştürülebilir Malzemeler Kolaylıkla Tespit Edilebiliyor

geri dönüştürülebilir ürünler

Nüfus artışı, bununla birlikte artan tüketim ve sanayinin gelişmesi ile giderek artan sayıda konut ve ticari tesisin metal, plastik ve camı kullanması ile birlikte, tüketici için de kaynağında ayrı toplama ile evsel atıkların ayrıştırılması ve ilgili konteynerlere veya atık ünitelerine atılması bir görev haline geldi. Gelişen teknoloji, ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda da her geçen gün bir yenilik sunuyor.

Bununla birlikte hangi malzemenin geri dönüştürüldüğü, hangisinin geri dönüşüme gitmediği sorusuna net olarak yanıt verebilecek bir karar merci bulunmuyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına Geri Dönüşüm Tanımlama Cihazı (R.I.D.) oluşturuldu.

geri dönüştürülebilir malzeme

İngiltere merkezli Cohda şirketi tarafından tasarlanan R.I.D, tarama sistemi ile kullanıcıya bir malzemenin geri dönüştürülebilir olup olmadığını tespit edebilmesine olanak tanıyor. Malzemenin ne olduğunu belirlemek için yakın kızılötesi (NIR) spektroskopisi kullanan cihaz, içerisinde bulunan yazılım sayesinde geri dönüşüm tesisinde kabul edilen malzemenin parametresi ile taranan malzemeyi eşleştiriyor. Başka bir deyişle, malzemenin geri dönüşüm tesisi tarafından kabul edilebilirliğini belirleyen bir yazılım kullanıyor.

cohda

Kullanımı oldukça kolay ve pratik olan cihaz, elde taşınabilir olması ile günlük kullanıma uygun şekilde tasarlanmış. Buzdolabına veya metal bir hazneye takılarak ihtiyaç olduğunda kullanılabilir.

R.I.D.

Atık organizasyonları tarafından kullanılabilecek ürün aynı zamanda uygun fiyatlı olması ile hane halkı tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Cihaz, her ne kadar plastik kullanımını ortadan kaldırmasa da geri dönüştürülebilir maddelerin çöp alanlarından ve okyanuslardan uzak tutulmasına yardımcı olarak aynı zamanda depolama sahalarına giden geri dönüştürülebilir nitelikteki malzemelerin azalmasını sağlayarak mevcut süreçlerde ve altyapıda minimum değişiklik gerektiren bir döngüsel ekonomi modeli oluşturulmasına katkıda bulunur.

geri dönüşüm ölçme cihazı

 

Süpermarketler yeni ürünler piyasaya sürdüklerinde veya mevcut paketlerde değişiklik yaptıklarında, R.I.D veritabanında güncellemeler gerekecektir. Bu güncelleştirmelerin herkes tarafından erişilebilir hale getirilmesi için, evsel atık kutularına yeniden yazılabilir bir RFID kartı iliştirilir. Kullanıcı R.I.D cihazını karta dokundurarak güncellemenin aktarılmasını sağlar. Akıllı telefon uygulaması, internete bağlantı veya bir bilgisayara erişim gerektirmez.

geri dönüştürülebilir maddeler

R.I.D (Geri Dönüşüm Tanımlama Cihazı) atıkları azaltmaya geri dönüşüme katkıda bulunmaya yönelik bir ürün olduğundan, cihazın kendisi de kullanım ömrü sonunda sökülebilir ve geri dönüştürülebilir nitelikte tasarlanmış.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.