Adidas Okyanusdaki Plastik Kirliliğiyle Savaşıyor

Yazan Ekolojist

Avrupa’nın en büyüğü, dünyanınsa ikinci en büyük spor giyim üreticisi konumundaki Adidas okyanuslarda oluşan plastik kirliliği ile savaşma konusunda dünyanın tüm büyük markalarına öncülük etmektedir. “Problemi çözüme, tehdidi ipliğe dönüştürüyoruz”  sloganıyla Adidas’ın başlattığı projede Afrika kıtası kıyılarından toplanan plastik atıklar ipliğe dönüştürülerek bu iplikler tişört, şort, spor ayakkabı, mayo gibi spor ürünleri üretiminde kullanılıyor.

Ultra Boost

Ultra Boost serisi olarak bilinen ve yaklaşık %95’i plastik atıklardan üretilen malzemelerle yapılmış olan bu ayakkabıların sadece 2017 yılında bir milyon çift satılması oldukça şaşırtıcı olmuştur. Bir çift Ultra Boost ayakkabı üretimi 11 adet plastik şişe atığının geri dönüştürülmesi ile elde edilmektedir.

Adidas Giyiyorsanız Okyanusun Çöplerini Giyiyorsunuz

son yıllarda artan çevre bilinci birçok büyük markayı harekete geçirdi. Adidas markası da bu markalardan biri. Okyanustan çıkarılan plastik atıkların geri dönüşümü ile üretilen iplerden üretilmiş olan spor ürünleri sayesinde bir Adisas ürünü giydiğinizde, aslında üzerinize okyanus çöplerini giyiyorsunuz. Adidas, bu ürünleri Parley for the Oceans işbirliği ile 2016 yılından itibaren üretiyor. Bazı moda düşkünleri ve spor severlerin bu girişimi nasıl karşılayacağı tartışılırken Adidas’ın bu girişimi sayesinde okyanuslar ve burada yaşayan birçok canlı türü için harika bir girişim olduğu kesin.

Adidasın geri dönüşüme dayalı olarak yürüttüğü bu proje sayesinde her yıl denizlere atılan 8 milyon ton plastik atığın büyük bir kısmı geri dönüştürülecek. Bu proje Adidas’ın plastik kirliliği ile savaş konusunda almış olduğu ilk karar değil.

Adidas markası hemen hemen dünyanın her yerinde satış yapan 2900 mağazasında da plastik torba kullanımını kaldırmak için girişimde bulunmuş, hem üretim hem tüketim alanında önemli tedbirler almış ve yakın bir zamanda da plastik torba kullanımını tamamen kaldıracağının bilgisini vermiştir.

Adidas üretimini gerçekleştirdiği ileri teknolojili ve son moda spor malzemeleri ile, sporculara her zaman kaliteyi sunmuştur. Çevre bilinci konusunda da bir çok markaya öncülük ederek doğa tahribatı ve iklim değişikliği konusunda harekete geçmeyi amaçlamıştır. Öncelik olarak eko sisteme ve deniz canlılarına büyük zarar veren plastik okyanus atıkları üzerine yoğunlaşmıştır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi