Rüzgar Türbini Pervane Uzunluğu

rüzgar türbini pervane uzunluğu
Yazan Ekolojist

Rüzgar enerjisinden yararlanırken ilk olarak rüzgar türbini pervane uzunluğu konusuna dikkat etmek gerekiyor. Pervane uzunlukları için standart bir ölçü bulunmamakla birlikte, bu genellikle bölgenin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Pervane boyuna karar vermeden önce bölgedeki rüzgar sirkülasyonunun ve hızının incelenmesinde fayda var. Ayrıca tasarım yapılırken incelenecek başka hususlar da bulunuyor.

Pervane Uzunluğu Neden Önemlidir?

Pervane uzunluğunun önemi esasında basit bir fizik prensibine dayanıyor. Her bölgenin farklı bir rüzgar yoğunluğu ve hızı bulunuyor. Dolayısıyla rüzgar türbini pervane uzunluğu türbinin sürekli dönebileceği bir biçimde tasarlanmak durumunda. Aksi takdirde türbinler çalışmaz hâle gelecek ve bölgede rüzgar enerjisinden hiçbir verim alınamayacaktır.

Türbinin enerji üretebilmek için belli bir dönüş hızına sahip olması ve rüzgarı optimize edebilmesi gerekiyor. Türbin, normalden daha düşük veya yüksek bir hızla döndüğünde bozulacaktır. Dolayısıyla standart bir pervane uzunluğu bulunmuyor ve pervanelerin bölgedeki rüzgar durumuna göre tasarlanması gerekiyor. Uzunluk ve kanat yapısı, rüzgarın şiddetine ve birim başına uyguladığı ağırlığa göre değişebilir.

Pervane Uzunluğunun Elektrik Üretimine Etkisi

Rüzgar türbinlerinin çalışma prensibi oldukça basit. Türbin döndükçe elektrik enerjisi birikiyor. Yani bir anlamda bu türbinler en eski enerji üretme prensibiyle çalışıyor. 20.yüzyılın başından beri rüzgar türbinleriyle elektrik üretildiği bilinmekte. Pervanelerin dönüş hızı, enerji yoğunluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip, dolayısıyla oldukça önemli.

Bir yanılgıdan bahsetmek gerekirse, pervanenin hızı enerji verimiyle doğru orantılı olmak zorunda değil. Yani türbinin elektrik üretmesi ve depolaması için pervanenin hızlı değil, optimize bir hızla dönmesi gerekiyor. Hızın düşmesi ve yükselmesi büyük bir problem teşkil ediyor. Dolayısıyla uzunluğun iyi ayarlanması ve pervane kanadının doğru seçilmesi son derece önem arz ediyor.

Ev Tipi Rüzgar Türbini Listesi

FİYATLARI GÖSTER

Sizin İçin Seçtiklerimiz

  1. 400 W Dikey Rüzgar Türbini Fiyatları
  2. 800 W Rüzgar Türbini Fiyatları

Rüzgar Türbini Pervane Ölçüleri Nelerdir?

Belirtildiği gibi, pervane ölçüleri rüzgar yoğunluğuna ve enerji verilecek alanın genişliğine göre değişir. Örneğin; San Fransisco’daki Cazenave Apartmanları’nda bulunan türbinin ölçüleri 10-15 metre civarındadır. Bu ölçüler, kısıtlı bir alana elektrik sağlamak için yeterlidir. Ancak geniş tarım arazilerine enerji sağlaması planlanan türbinlerin ölçüleri 100 metreye kadar çıkabilir.

en uzun rüzgar paneli

Dünyadaki en uzun pervaneye sahip rüzgar türbini Almanya’nın Fuhrlander bölgesinde bulunuyor. Bu türbinin ölçüsü kanat uzunluğuyla birlikte 205 metre ve dünyada 200 metreden daha büyük olan tek rüzgâr türbini olarak bilinmekte. Ancak geniş tarım alanlarına ve sanayi kuruluşlarına enerji sağlayan türbinlerin ölçüleri 50 ile 100 metre arasında değişiyor.

Sonuç olarak, basit bir mekaniğe sahip olan rüzgar türbini pervane uzunluğu büyük öneme sahip. Santral kurulmadan önce bölgenin etüt edilmesi son derece önemli. Günümüzde rüzgar santrallerinden elde edilen enerjiyi depolamak da mümkün olabiliyor.

Rüzgar doğru biçimde optimize edildiğinde enerjiyi verimli bir biçimde kullanmak ve ileriki zamanlar için depolamak zor değil.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi