Meksika’da Gıda ve Enerjisi Kendine Yeten, Sıfır Karbon, Akıllı Orman Şehir Kurulacak

sürdürülebilir şehir

Sürdürülebilir mimari üzerine yapılan çalışmalar ve iştiraklere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu kapsamda, orman şehirleri ile bir arada dizayn edilmiş akıllı şehirler de mimarideki en yeni akımlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Tıklayın: Sürdürülebilir Mimari Nedir?

Bu akıma öncülük edecek akıllı orman şehir projesi Meksika Cancun’da kurulacak. Milano merkezli mimarlık firması Stefano Boeri Architetti, Meksika’nın Cancun kentinde, doğayı baz alan akıllı ve sürdürülebilir bir şehir planlaması için yenilikçi tasarımlarını açıkladı.

Honduras merkezli tekstil ve emlak devi Grupo Karim için tasarlanan Akıllı Orman Şehir’in (Smart Forest City) daha önce oteller için kum ocağı olarak kullanılan 557 hektarlık alana kurulması planlanıyor. Yeniden ağaçlandırma yapılacak akıllı orman şehir dizaynı ile 130 bin kişilik bir nüfus ile 400 farklı çeşitte 7,5 milyondan fazla bitkinin bir arada yaşayacağı, gıda ve enerji konusunda kendi kendine yetecek sürdürülebilir bir şehir yaratılacak.

sürdürülebilir şehir

Akıllı Orman Şehir’de kişi başına 2.3 ağaç düşmesi için toplamda 200.000 ağaç dikimi gerçekleştirilecek. Kalan bitki örtüsü ağaççıklar, çalılar, yeşil çatılar ve dikey bahçelerden oluşacak.

Tıklayın: Sürdürülebilirlik Nedir?

Halka açık parklar, özel bahçeler, yeşil çatılar ve yeşil cepheler sayesinde yeşil alanların miktarı ile bina ayak izi arasındaki dengenin en verimli şekilde sağlanması planlanıyor.

cancun akıllı şehir

Şehir, Alman şirket Transsolar‘ın desteği ile, sakinlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli enerji sağlayan bir güneş paneli halkasıyla çevrili olacak. Bu sayede yalnızca yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi kullanılarak sıfır karbon şehrin tüm enerji ihtiyacı karşılanacak.

akıllı orman şehir

Şehrin tüm sulama sistemi özel bir su altı deniz boru hattına bağlı olacak şekilde dizayn edilmiş. Denizden toplanan su şehrin girişinde bulunan tuzdan arındırma kulesinden geçip filtrelendikten sonra kanal sistemi aracılığı ile tüm yerleşim alanlarına ve kentsel alanı çevreleyen tarlalara dağıtılacak. Sistem aynı zamanda  sel benzeri doğal felaket senaryoları ile baş edebilmek için özel olarak dizayn edilmiş bir dizi su bahçesini de barındırıyor.

Tüm bunlara ek olarak akıllı şehir, kendi kendine havadan 116 bin ton karbondioksiti toplayacak ve yıllık olarak 5 bin 800 tonunu stoklayabilecek kapasiteye sahip olacak.

Sürdürülebilir şehircilik için bir test merkezi olacak Akıllı Orman Şehir – Cancun, gelişmiş bir araştırma merkezi barındıracak ve bu sayede uluslararası kuruluşlara, üniversitelere ve şirketlere sürdürülebilirlik ve yeşil altyapı konularında araştırma yapabilmeleri için ev sahipliği yapacak.

Tüm dünyaya örnek niteliğindeki sürdürülebilir şehrin ne zaman kurulacağı ile ilgili henüz resmi bir bilgi paylaşılmamış durumda.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.