Yardıma Muhtaç Çocuklar için Sürdürülebilir Çocuk Köyü

Yazan Ekolojist

Kimsesiz çocuk yurtları anne ve babalarını kaybetmiş ya da yardıma muhtaç çocuklar için ev olmaktadır. Ancak yurt ortamının konforsuz tasarımı ve kalabalık odalar çocukların sağlıklı bir büyüme geçirmesini engellemekte ve kötü bir çocukluk yaşamalarına neden olmaktadır.

Yeşil okul projesi de bu duruma bir alternatif olarak geliştirilmiş bir projedir. İnşasının zengin doğal kaynaklara sahip ancak eğitim ve ekonomik hayat açısından fakir ülkelerde yapılması planlanan bu okullar mimariyi toplumu ve çevreyi canlandırma açısından kullanma fırsatı sunmaktadır.

Tamamı Sürdürülebilir Ahşaptan Prefabrik Olarak İnşa Edilmektedir

Rosenbaum işbirliğinde Brezilyalı mimarlık ofisi Aleph Zero tarafından tasarlanan proje “Çocuk Köyü” teması altında planlanmakta ve 540 ihtiyaç sahibi çocuğa ev sahipliği yapması beklenmektedir.

Proje de biri erkek çocuklar diğeri kızlar için olmak üzere iki köy tasarlanmaktadır. Toplamda 23 bin metrekarelik alana kurulacak köy eski yurtlarda olduğu gibi yatakhane mantığından farklı olarak tamamı 45 birim olacak ve her birinde 6 öğrenci kalacak şekilde dizayn edilmektedir. Yapımında sürdürülebilir tasarım ilkeleri kullanılan ve tamamı sürdürülebilir ahşaptan prefabrik olarak inşa edilecek Canuana yatılı okulu toplumun kaynaklarının bilinçli kullanımına bir örnek olarak gösterilmektedir.

Sosyal Alanlar İle Daha Kaliteli Yaşam Sunmaktadır

Bu çocuk köyünde her bir birimde kalan öğrenci sayısının az olması öğrencilere daha kaliteli bir yaşam sunmakta, onların bireysel ve akademik gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca okuma odaları, balkonlar, hamaklar, TV odaları ve avlular olacak şekilde tasarlanan ortak alanlar da çocuklara daha keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Öğrencilere sunulan bu aktivite alanları ayrıca onların okul bağlarını geliştirmekte ve onların yaşamlarını daha konforlu hale getirmektedir.

Öğrencilere sunduğu imkanlar dışında sürdürülebilir çocuk köyü yağmur toplama sistemlerine sahiptir ve yapımında kullanılan tüm mazemeler yerel ve doğal kaynaklardan elde edilmiştir.

Bu proje yardıma muhtaç çocuklara ev sahipliği yapmasının dışında yerel tekniklerin kullanımı ve köy yaşamının kurulmasıyla çocuklara bir kimlik kazandırmayı ve kendilerine saygılarını arttırmayı ve böylece de yeni oluşturulacak sürdürülebilir konut modelleri arasında köprü oluşturmayı hedeflemektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın