Mısır’da Dünyanın En Büyük Güneş Parkı Kurulacak!

Yazan Ekolojist

Dünyanın en iyi ve en çok güneş ışını alan ülkelerinden Mısır, bu potansiyelini enerji üretimi açısından değerlenmede oldukça büyük bir adım attı.

Mısır Dünyanın En Büyük Güneş Parkı’na Sahip Olacak

Değişen ve gelişen dünyanın en büyük ihtiyacı sürekli kullanılabilecek enerji kaynakları. Çünkü dünyanın gelişmesiyle ters orantılı olarak içinde barındırdığı kaynaklar tükeniyor. Bu kaynakların başında fosil yakıt ürünleri geliyor. Zaten oldukça zararlı etkileri olan fosil yakıtlar aynı zamanda çok da uzak olmayan bir gelecekte bitecek. Birçok alanda birincil enerji kaynağı olarak kullanılan bu yakıtların yerine alternatif enerji kaynakları çalışmaları uzun yıllardır sürüyor. Ama özellikle son yıllarda bu çalışmalar hız kazanmış durumda.

Bahsedilen alternatif enerji kaynaklarına örnek olarak güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, gel-git dalga enerjisi, hidrotermal enerji gibi kaynaklar söylenebilir. Ama tüm bu kaynakların genel sorunu bulundukları bölge için dönemsel olmaları. Aslında yeterince büyük çaplı olabilirlerse ve ürettikleri enerji depolanabilirse birincil enerji kaynağı haline gelebilirler.

Bu anlamda yapılan yeni bir çalışma haberi Mısır’dan geldi. Neredeyse yılın tamamını güneşli geçiren Mısır güneş enerjisi açısından en verimli ülkeler arasında gösteriliyor. Özellikle Sahra Çölü’nün doğusunda kalan bölge dünyanın en iyi güneş ışığı alan bölgelerinden biri olarak gösterilmiş.Bu potansiyeline yaklaşan Meksika Batı Çölü’ne göre daha verimli güneş ışıkları alıyor. Mısır’daki bu bölge Şili Çölü’nden sonra güneş ışınlarını en iyi şekilde alma anlamında dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu potansiyelini ciddi ciddi kullanmaya karar veren ülkede dünyanın en büyük güneş parkı kurulacak.

Benman Güneş Parkı adı ile açılacak parkın 2019 ortalarında faaliyete girmesi planlanıyor. Bu parktaki yaklaşık 38 kilometrekarelik alan farklı boyutlarda değişen 41 parsele bölünmüş. Bu parseller güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenlere verilmiş. Proje kurulumları için herhangi bir teşvik almayan yatırımcılar ayrıca ürettikleri elektrik enerjisini 25 yıl süre ile bir devlet şirketi Mısır Elektrik İletim Şirketi’ne (EETC) satmakla mükellefler.

Bölgeye yatırım yapacak 29 proje 1.8 milyar dolarlık bir finansman ile çalışmalarına başladı. Tüm bu projelerin temsil ettiği enerji 1.5 GW’lık güneş enerjisi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın