İngiltere Mikro Plastik Üretimini Yasakladı

mikro plastik yasaklandı

Denizlerdeki kirliliğin en tehlikeli sorumlularından biri olan mikro plastik üretimi Birleşik Krallık tarafından yasaklandı.

Sadece denizler, deniz canlıları ve okyanusları tehdit etmekle kalmayıp musluk sularına da karışan mikro plastik, insan hayatını ciddi ölçüde tehdit ediyor.

mikroplastik

Benzer: Plastik İçiyoruz! İçme Suyunda Mikroplastik Tehlikesi

Birleşik Krallık tarafından açıklanan karar, üreticilerin kozmetik, diş macunu ve vücut temizliği malzemeleri gibi kişisel bakım ürünlerine mikroplastik eklemelerine engel olacak “dünyanın en zorlayıcı yasalarından biri” olarak görülüyor.

mikro plastik

Birleşik Krallık’ın getirdiği bu yasak, her yıl milyarlarca mikroplastik parçanın okyanuslara karışmasını durduracak.

Benzer: Okyanuslarda %99 Oranında Kayıp Olan Mikroplastiğin Keşfi İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Karar, çevre komitesinde bulunan milletvekillerinin karton bardaklar için en az 25 peni ücret ödenmesi uygulamasının zorunlu tutulması tartışmasının ardından geldi. Karton bardaklara ilişkin komite raporunda, Birleşik Krallık’ta yılda yaklaşık 2,5 milyar tek kullanımlık karton bardak kullanıldığı ve yeterli tesis bulunmadığından bu bardakların geri dönüştürülmeden atıldığı belirtiliyor.

Karton bardaklardan elde edilen gelirin, Birleşik Krallık’ın geri dönüşüm altyapısını iyileştirmek ve insanların alışkanlıklarını değiştirmek için kullanılması planlanıyor.

mikroplastik yasaklandı

Birleşik Krallık’ın plastik kirliliğini önleme konusundaki girişimleri “öncü uygulamalar” olarak nitelendiriliyor. Bu çerçevede, hükümetin uygulamaya koyduğu marketlerde “5 peni plastik torba ücreti” başarılı olurken farklı ülkelerde de uygulanmaya başlandı. Aynı şekilde Türkiye’de de 2019 yılı itibari ile tüm alışveriş poşetleri ücretli olacak. 

Mikroplastiklerin kullanımının yasaklanması ile Birleşik Krallık, küresel ölçekte plastikle mücadelede dünyanın en zor yasalarından birini uygulamaya koyarak öncülük ediyor.

mikro plastik hayvanlar

Çevre Bakanı Thérèse Coffey, kararın ardından diğer plastik atıklarla mücadele etmek için yeni adımlar atılacağını belirtirken; “Çok sayıda doğal alternatif varken bugünün kozmetik üreticilerinin artık bu zararlı mikro plastikleri ürünlerinde kullanamayacakları için memnunum” dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın