Güneş Enerjisi Yatırımı Karlı Mı?

güneş enerjisi yatırımı karlı mı
Yazan Ekolojist

Güneş Enerjisi Yatırımındaki Kar Oranı

Değişen koşullar ve yaşanan gelişmeler, farklı enerji kaynaklarının kullanımını getirmiştir. İnsanlık tarihinin gelişimi ile tükenebilir enerji kaynaklarından ziyade, yenilenebilen enerji kaynaklarına verilen önem artmıştır. Güneş enerjisi de yenilenebilen enerji kaynağıdır ve ülkemiz bu enerjinin kullanımı için uygun bir konuma sahiptir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki güneş enerjisi ile elektrik üreminin ya da diğer alanlarda bu enerji kaynağının kullanımının ülke açısından önemi büyük olacaktır. Çünkü güneş enerjisinin bitmeyecek olmasının yanında çok büyük bir enerji kaynağı olması da vardır. Bu enerjinin kontrol edilmesi, insanların geçekleştirmiş olduğu teknolojik yeterlilik ile sağlanacaktır. Bunun için Güneş’in hareketleri, ısı ve ışığı ölçülmüş, bu kavramlara yönelik hesaplamalar yapılmıştır. Bunların sonucunda, insanların ihtiyaçlarının eğer güneş enerjisi ile karşılanırsa, çok daha avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bunun için gelişmeler tamamlanmamıştır. Yani üniversiteler ve uzmanlar, güneş enerjisine yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Güneş enerjisi yatırımı karlı mı sorusunun cevaplanması için hesaplamalar; elde edilecek olan enerji ve faydası, yapılacak olan yatırımların maliyeti gibi hesaplamaların ardından cevap verilebilecek bir sorudur. Ülkelerin bu enerji ile üretim sağlaması, oldukça karlı gözükmektedir. Çünkü yatırım için yapılan maliyetten sonra, Güneş’ten elde edilecek olan faydanın oranı büyüktür. Bu ülkenin konumuyla da alakalıdır. Yatırım yapılmadan önce coğrafi konum üzerinden araştırmalar yapılmakta ve yıl içinde ülkenin ne kadar güneşlenme süresinin olduğu hesaplanmaktadır. Bu çıkarımların ardından yatırım ve kar oranı hesaplanarak, çalışmalar başlatılmaktadır.

güneş enerjisi yatırımı

Güneş Enerjisinden Faydalanma

Enerji kaynaklarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte nüfusun da artması, bu ihtiyacı katlamaktadır. Ülkelerin yenilebilen enerji kaynaklarına olan ilgisi bu sebeple artmıştır. Yani toplumsal olarak tüketilen kaynakların illa bir gün biteceği düşüncesi, farklı alanlara ilgi duyulmasını sağlamıştır. Bunun için yatırımcılar güneş enerjisinin önemini vurgulamaktadır. Bitmeyecek ve çok büyük bir enerjisi olan bu kaynak sayesinde, çeşitli alanlarda ihtiyaçlarımızın giderilmesi söz konusu olacaktır.

Örneğin son zamanlarda yapılan çalışmalar genel olarak güneş enerjisinin hareket enerjisine dönüştürülmesi yönündedir. Yani elde edilen elektrik ile arabaların çalışması ve bu alanda bir gelişmenin yaşanması önemli olacaktır.

Bu açıdan düşünülürse Güneş enerjisi yatırımı karlı mı sorusu olumlu bir şekilde cevaplanabilecektir. Toplumsal olarak az da olsa yaygınlaşmış olan güneş enerji sistemleri ile insanların evlerine kurulan paneller sayesinde, güneşin ısı işlevini gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Yani kurulan mekanizma ile evlerdeki suyun ısınması sağlanmıştır. Bunun yanında pillerin güneş enerjili olması gibi işlevleri de vardır. Bu anlamda güneş enerjisi önem taşımaktadır.

güneş enerjisi maliyet

Güneş Enerjisinin Ekonomik Temeli

Tükenmeyen bir enerji kaynağı olduğundan bu alana yönleniyor olunması normaldir. Güneş enerjisi yatırımı karlı mı sorusunun cevaplanması ise yatırımın şekline, büyüklüğüne, kullanılan araçlara ve amacına göre değişecektir. Ancak güneş enerjisinin yaygınlaşması halinde, maliyet düşecektir.

Kullanım alanları düşünülürse, ısınma ve ulaşım gibi alanlarda güneş enerjisi yerine diğer enerji kaynaklarının kullanımı çok daha maliyetli olmaktadır. Ayrıca bu alanlarda kullanılan enerji kaynaklarının günün birinde biteceği bellidir.

Uzmanlar kömür rezervlerinin, petrol rezervlerinin, doğalgaz rezervlerinin ne kadar yeteceğine yönelik araştırmalar yürütmektedir. Ancak güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğundan böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun için enerjinin elde edilmesi için yapılan masrafın ardından, en azından bu şekilde elde edeceğiniz enerjinin sınırsız bir geliri olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda herhangi bir enerji kaynağının ülkeler arasında sorun yaratması da olasıdır. Ancak güneş için böyle bir sorun yaşanmayacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın