Günde 900 Bin Ağaç Diken Çevreci Uçak Geliştirildi

Yazan Ekolojist

Günde 900 bin ağaç dikmek kulağa çok da mümkün gelmeyebilir ancak harika bir projeyle gerçekleştirilecek. Yanan fosil yakıtların ortaya çıkardığı karbondioksit, karbonmonoksit, metan gibi zararlı gazlar canlılar için büyük tehdit oluşturuyor. Bu gazların havadaki oranını düşürmek, üretim kaynaklarını durdurmak ve hayatın devamlılığı için bolca oksijen gazına ihtiyaç var. Oksijenin büyük çoğunluğunu ağaçlar, bitkiler üretiyor. Fakat insanlar kendi maddi çıkarları için ormanları yok edip rant peşinde koşuyorlar.

Orman Kazanımı için Zekice Hazırlanan Proje

Küresel ısınmanın birincil sebebi petrol bazlı yakıtların yanması sonucuyla oluşan zararlı gazların atmosfer yüzeyinde birikerek bir tabaka haline dönüşmesi. Bu tabakadan dolayı yeterli soğumaya yapamayan dünyanın iklimleri değişir. Ormanları tahrip etmek iklim değişikliğini, küresel ısınmayı hızlandıran insanoğlunun en tehlikeli faaliyeti. Bu tahribat ise insanları, bitkileri ve hayvanları çok olumsuz etkiliyor. Bilim insanlarının ve çevrecilerin yüzlerce defa yaptığı uyarılara, çalışmalara, protestolara ve açıklamalara rağmen insanlar hala doğayı tahrip ettiğinin farkında değil ya da dünyamızın kırmızı alarm verdiğini görmezden geliyorlar.

Yüzlerce tür günden güne neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya, ormanları yok edilen hayvan ve bitkilerin yaşamlarını devam ettirmesi ise oldukça güçleşti. Bu tehlikenin farkında olan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor, insanoğlu hatalarıyla yüzleşmeye başladı. Ormanları geri kazanmak için yapılan birçok projeye bir yenisi de Tayland’dan geldi. Projenin ana fikri havadan tohum bombardımanı yaparak tahribata uğramış ve neredeyse yok olan ormanlarımızı, ağaç dikerek eski haline getirmek. Bu dahice fikir için eski askeri uçaklar modifiye edilmeye başlandı.

Günde 900 Bin Ağaç Dikecek

Hava yoluyla ağaç dikimi orijinal bir fikir ve oldukça yeni.  İçerisinde fidanlar bulunan sivri konteynırlar yukarıdan araziye bırakılıyor. Yüksek bir hızla toprağın içine giriyorlar. Bu teknik sayesinde bir günde milyonlarca ve ülkenin birçok farklı yerine ağaç dikilebiliyor. Bu yaratıcı fikir Peter Simmons’a ait. Kendisi Lockheed isimli bir havacılık şirketinde çalışıyor ve bu çevreci fikri hayata geçirmeye başlamış.
Tayland bu metot ile ormanların geri dönüşümünü sağlamak için çalışmaya başladı. Bu tip projeleri uzun soluklu hale dönüştürmek için 5 yıllık planlama yapıyorlar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın