Bursa hava durumu ile ilgili genel bilgi

Yazan Ekolojist

Bugün sizlere bu yazımızda Bursa 15 günlük hava durumu bir değerlendirme yapacağız.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan ve İstanbul’a karayoluyla yalnızca 2,5 saat mesafede yer alan Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olma unvanını taşır. Kış turizminin Türkiye’deki merkezi olan Uludağ’ı bünyesinde barındırması ve ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması vesilesiyle yerli ve yabancı turistlerin gözde destinasyonları arasında yer alır.

Bursa’ya seyahat edeceklere tavsiyeler

Ilıman bir iklime sahip olan Bursa’da sıcaklıklar bölgelere göre değişkenlik gösterir. Kuzeyde Marmara Denizi’nin yumuşak ve ılık iklimine karşılık güneyde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılır. Hava sıcaklığı kış mevsimlerinde -20°C’lere kadar inerken yaz aylarında ise 44°C’yi görür. Bu sebeple Bursa’ya seyahat edecek kişiler gidecekleri bölgeye ve hava sıcaklığına uygun olarak giyinmeli ya da yanlarında bu şartlara uygun kıyafet getirmelidir.

Eğer Bursa’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız bu yazımız sizler için faydalı olacaktır. Gezi süresince kötü ve beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamak için seyahatlerinizi ve tatillerinizi hava durumu sitelerine bakarak planlayın ve ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza almayı unutmayın.

Bursa hava durumu raporlarına göre sıcaklık. Sıcaklıkların Temmuz ayında yüksek seyredeceği ve güneşin olanca gücüyle gökyüzünde parlayacağı beklenmektedir. Termometrelerin 40°C ve üzerini göstermeye hazırlandığı bu günlerde özellikle çocukların ve yaşlıların güneş çarpmalarına karşı daha da dikkatli olması gerekir. Yağış beklentisinin olmadığı bu zaman zarfında bunaltıcı sıcakların bizleri beklediğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Bursa hava durumu dikkat edilmesi gereken durumlar

M.Ö 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlere ev sahipliği yaptığı bilinen ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapması ile tanına şehirde farklı tarihi dönemlere ait çok sayıda arkeolojik yapı, medrese, camii, han ve mimari eser bulunmaktadır. Birbirinden güzel bu eserleri gezip görmek ve şehrin tadını çıkarmak için yaz aylarını tercih edecek misafirler için dikkat edilmesi gereken bir numaralı parametre hava sıcaklığıdır.

Rekor değerlere yakın sıcaklıkların yaşandığı bugünlerde şapkanızı, güneş kreminizi ve güneş gözlüğünüzü yanınızda bulundurmak akıllıca olacaktır. Mümkün olduğunca ince kıyafetler tercih edilmeli ve gezi esnasında bol bol sıvı tüketilmelidir. Yapılacak geziyi planlarken sabah ve akşamüstü saatlerini değerlendirmek ve öğle saatlerinde güneşin altında uzun süre kalmamaya özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Öte yandan, yaz mevsimlerindeki sıcak ve bunaltıcı hava kışın yerini sert bir soğuğa bırakır. Kar ve yağmur yağışlarının normal düzeylerde seyrettiği bu mevsimi kayak turizminin gözdesi Uludağ’da geçirmek isteyen misafirlerin kesinlikle kar giysilerini yanına almaları gerekmektedir. Bu dönemlerde soğuk ısırması ve hipotermi gibi durumlardan kaçınmak için mevsime uygun kıyafet seçimi çok önemlidir.

Bursa, mevsim fark etmeksizin size hem tarihi hem de doğal güzelliklerini sunmaya hazır bir lokasyondur. Şimdiden çok keyifli bir seyahat dileriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi