Borsaya Girmek İsteyenlere: Nasıl Girilir ve Neler Yapılır?

Yazan Ekolojist

Borsaya Girmek İsteyenlere: Nasıl Girilir ve Neler Yapılır?

Birikimlerinizi değerlendirmek ve beraberinde bir gelir elde etmek isterseniz en doğru seçenek kuşkusuz borsadır. Günümüzde borsa çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Ancak borsadan kazanç sağlamak sanıldığı kadar kolay değil! Borsa girişiminizin hüsranla sonuçlanmaması için dikkatli olmalı, borsaya nasıl gireceğinizi bilmelisiniz.

Borsayı Çok İyi Tanımalısınız!

Tahmin edebileceğiniz gibi ilk iş olarak borsayı yakından tanımalısınız. Borsada nasıl bir işleyişin hakim olduğunu, dinamiklerin neler olduğunu, fiyatlardaki değişimi nelerin tetiklediğini öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bu bilgilere hakim olabilmenin ön koşulu ise borsayı yakından tanımaktır. Özellikle borsa piyasaları neler sorusunun yanıtını bilmeniz lazım… Hangi soruların yanıtlarını çok iyi öğrenmeniz gerektiğini kısaca listeleyelim:

  • Borsa nasıl bir platform?
  • Borsada neler alınıp satılır?
  • Borsadaki işleyiş nasıldır?
  • Borsada ne gibi riskler var?
  • Borsada nasıl yatırım yapılır?

Bu soruların yanıtlarını öğrenmek için internetten faydalanabilirsiniz ancak gelişigüzel içerik seçimi yapmanız, yanlış bilgiler edinmenize de neden olabilir. Doğru bilgilerle borsayı tanımak için Paratic internet sitesinde yer alan içerikleri dikkate almanızı öneririz.

Önce Deneyim Kazanın!

Borsayı daha yakından tanıdıktan sonra hemen borsada yatırım yapma aşamasına geçmek ise büyük bir hata olacaktır. Öncelikle deneyim kazanmanız gerekiyor.  Tecrübe kazanmadan gerçek para ile işlem yapmaya başlayanların büyük bölümü ciddi kayıplar yaşıyor. Bu nedenle tecrübenin gücünden faydalanmalı ve demo hesaplar ile sanal para kullanarak işlem yapmalısınız. Hızlı ve kolay bir şekilde demo hesap açabilirsiniz.

Ardından sanal para ile küçük denemeler yapmanızda fayda var. Bu sırada borsa piyasalar canlı takip konusunu da unutmayın. Bir yandan borsayı öğrenirken diğer yandan da piyasaları takip etmeniz, bu dünyayı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Sanal para ile yapacağınız bu basit deneyimler ilerleyen zamanlarda kendi stratejilerinizi geliştirmenize de olanak tanır. İyi bir yorumcu ve aynı zamanda iyi bir analist olmanız gerektiğini unutmayın!

Yatırım Hesabı İçin Aracı Kurum Seçin!

Eğer yeterli düzeyde bilgi aldıysanız ve kendinizi demo hesap üzerinden test ederek deneyim kazandıysanız artık gerçek bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Ancak bunun için bir aracı kurum seçimi yapmanız gerekiyor ve yasal olan aracı kurumlar arasında tercih yapmanız da son derece mühim! Yasal aracı kurumların hangileri olduğunu liste halinde görebilmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) internet sitesine ya da Borsa İstanbul internet sitesine tıklamanız yeterli olur. Bu iki sitede de tam liste bulunuyor.

Neden bir aracı kuruma ihtiyacınızın olduğunu da açıklayalım. Borsada yatırımcılar direkt emir veremez. Emirler borsaya aracı kurumlarla iletilir. Bu nedenle işlem emri verebilmek için sizin de bir aracı kuruma ihtiyacınız olacak. Aracı kurum olarak çalıştığınız bankayı da seçebilirsiniz. Bazı özel kuruluşlar da yasal aracı kurum olarak borsa için tercih edilebiliyor.

Yatırım Hesabı Açın ve Meblağ Belirleyin!

Seçtiğiniz aracı kurum üzerinden vadesiz yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Kimlik belgesi, ikametgah belgesi, yatırım hesabı açmak için sizden istenen evraklar olacak. Bazı belgeleri de imzalamanız gerekiyor ve bu nedenle seçtiğiniz banka şubesini ya da aracı kurum ofisini ziyaret etmelisiniz. Yatırım hesabı açma işlemleri artık daha kısa zamanda tamamlanıyor ve hemen ardından borsada değerlendirmek için ayırdığınız meblağı hesabınıza yatırmanız gerekiyor. İlk aşamada çok yüksek meblağları kullanmayın. Daha düşük miktarlar ile alım satım işlemlerine başlamanızda fayda var. Aynı zamanda yatırım aracınızı da titizlikle seçmelisiniz. Olabildiğince hakim olduğunuz sektörlerdeki enstrümanlara yönelmenizi öneririz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Paratic internet sitesini ziyaret edin.

Kaynak: https://paratic.com/borsaya-nasil-girilir/

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi