Yüzde Yüz Yenilenebilir Enerji Mümkün Olabilir Mi?

Yazan Ekolojist

Doğada var olan kendini yenileyen kaynaklardan oluşan enerjilerdir. Bu enerji kaynaklarına rüzgar enerjisi, hidrolik, jeotermal, biyoenerji, dalga enerjisi örnek verilebilir.

Her Enerji Kaynağı Aynı Değil 

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en üstün olanı biyoenerjidir. Bunun sebebi yüzde yüz doğada bulunan maddelerden elde edilmesi ve maliyetinin düşük olmasıdır. Biyoenerjide yosun, alg, mantar, atık ve organik gübreler kullanılır.

Türkiye Enerjisini Nereden Kazanıyor?

Ülkemizde enerji kaynakları olarak hemen hemen hepsi kullanılmaktadır. Bu enerjileri elde etmek için yenilenebilir enerji projeleri hazırlanmakta. Birçok doğu bölgesindeki boş arazi ve dağlık alana kurulmuş olan paneller sayesinde elektrik enerjisi elde edilmektedir. Karadeniz ve Marmara Bölgesi çoğunluk olmakla birlikte diğer denize kıyısı bulunan şehirlerimizde de dalga enerjisi ile enerji ihtiyacı karşılanmakta. Atıklar her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de büyük öneme sahip. Hayvan atıklarından, anızlardan, çöplerden ve daha birçok kullanım ömrü bitmiş maddelerden enerji elde ediyoruz.

Dünya Uyanıyor

Yıllardır kullanılan bilinçsiz enerjinin ve insan topluluklarının dur durak bilmeyen ihtiyaçlarından doğan israf… Doğa daha fazla kaldıramadı. Hiç bitmeyecekmiş gibi kullandığımız kaynaklar artık tükeniyor. İnsanoğlu geç de olsa farkına vardı ve bilim insanları çalışmalara başladı. Dünyanın dört bir yanında her ülkede yapılan çalışmalarla bitmeyen enerjiler kullanılmaya başlandı. Bizden sonraki nesillere bırakacak enerjisi kalmadı. Birleşmiş Milletler ve onun gibi birçok kuruluş koyduğu kurallarla çevreyi ve insanlığı korumaya aldı. İnsanlık bu konuda bilinclendirilmeye başlandı.

Kaş Yaparken Göz Çıkaranlar

İnsanlar iyi birşey yapmaya çalışırken bile etrafına zarar veriyor. Lübnan’da yapılan arazi ıslah çalışmaları gibi. Çevreciler bunun denize zarar verebileceğinin farkında. Dünya yeşil olsun diye yapılmış plastikten bitkiler dekoratif amaçlı yapılan havuzlar ve boşa giden su. Insanlık göze hitap etsin diye doğadan çalıyor. Doğa bozulmasaydı zaten yeterince göze hitap ediyordu.

Ülkemizdeki Enerji Projeleri Umut Vaad Ediyor

Yenilenebilir enerji proje örneklerinden sadece birkaçı. Türkiye bir ilke imza attı. Zonguldak’ta dalga enerjisinden elektrik üretimi yapılıyor. 25 hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak olan bu santral Zonguldaklılar için gurur kaynağı.

Mısır ve pamuk anızından enerji üretimi Dicle Üniversitesinin yaptığı katkıyla Diyarbakır’da kurulan tesisle yapılacak.

Türkiye ilk lisanslı tesisiyle çöpten elektrik üretiyor. İzmit’te atık yakma ve değerlendirme tesisi ile 17 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın