Yüksek Verimli Güneş Enerji Panelleri Fiyatları Hızla Düşüyor

Yazan Ekolojist

Yüksek verimli güneş enerji panelleri piyasasında ciddi fiyat düşüşü yaşanmakta. 2013 yılından 2017 yılına kadar %50 düşün gerçekleşirken, 2017 yılında ise zirve yaparak %26 düşüş meydana geldi. Bunun temel sebebi Çin ve ABD’nin başını çektiği gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji politikalarında ciddi hamle ve atılımların gerçekleşmesidir.

Güneş Enerjisi Panellerinin Fiyatları Düşüşte

Fosil yakıtların ömürlerinin kısıtlı olması ve çevrenin nükleer enerji santrallerinden ciddi zarar görmesi Çin, ABD ve Japonya başta olmak üzer birçok ülkeyi yenilenebilir enerji piyasasında ciddi hamleler yapmaya yöneltti. Ayrıca tüketicilerin temiz çevre ve düşük maliyet beklentisi arz talep ilişkisinde yönlendirici faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Fiyatların düşmesiyle daha fazla tüketici çevreci temiz enerjiyi tüketmeye başladı. Enerjide tasarruf yaparak doğa dostu bir sisteme geçmek isteyen tüketiciler kaliteli ve dayanıklı güneş enerji panellerindeki fiyat düşüşünü değerlendirmektedir.

Çin 50 gigawatt’lık güneş enerjisi hedefine ulaşmaya çalışırken 2017 yılında yüksek verimli güneş enerji panelleri fiyatlarında %44 düşüşle rekor kırdı.

Giderek daha fazla yatırım yapılan ve geliştirilen teknolojilerin başında  yer alan güneş enerji sistemleri uluslararası alanda çok büyük firmaların yatırım yapmasına neden olmuştur. 2018’de  fiyat düşüşün devam edeceği ön görülürken Türkiye’de ise ev tipi çatı güneş sistemleri pazarı yatırımcıları bekliyor. GÜNDER Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli 10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda (EIF) güneş enerjisi platformu Solarbaba şirketi tarafından düzenlenen “Güneş Enerjili Çatılar Çalıştayı” oturumunda değerlendirmelerde bulundu. Fiyat düşüşünün talebi artıracağını bildirerek ‘’Yatırımcılara önerimiz, yatırım yapmaktan korkmayın’’ dedi. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2023 hedefi olarak 20 GW üretim kapasitesine ulaşmayı planlamaktadır.

2016’da Brüksel’de düzenlenen Güneş Enerjisi Zirvesi’nde yayınlanan rapora göre Dünya genelinde her sene  katlanarak artan üretim ve tüketim gözlemlenmektedir. Bu güneş enerjisinin gelecekteki alternatif  enerji kaynağı olarak ilk sırada yer almasını sağlayacaktır.

Son on yılda yaklaşık yüzde 80’lik bir fiyat düşüşü yaşayan ve tüketimde katlanarak ilerleyen yüksek verimli güneş enerji panellerinin yatırımcı ve tüketicinin yüzünü 2018 ve sonrasında güldürmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın