Yol Yapımında Devrim: Plastikten Sürdürülebilir Yol

Yazan Ekolojist

Günümüzde kullandığımız asfalt yolların olumsuz etkileri ve dünyayı saran çevre kirliliğine önlem alma çabası devrim niteliğinde bir projenin geliştirilmesine ön ayak oldu. Geri dönüştürülmüş plastik malzemeden sürdürülebilir yol projesi Hollandalı bir firma tarafından geliştirildi.

 

Sürdürülebilir Yol Projesinin Çıkış Noktası

Çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal hayatın korunması için son yıllarda geri dönüşümle ilgili pek çok proje geliştiriliyor. Özellikle doğada kaybolması çok uzun yıllar alan plastik malzemelerin geri dönüşümü ile ilgili çalışmalar dikkat çekiyor. Son yıllarda hayatımıza giren sürdürülebilir ifadesi çevre kirliliğine yol açan atıkların kullanılarak yapılan ve kendi kendine yetebilen ürünler için kullanılıyor. Sürdürülebilir yollarda bu bakış açısıyla geliştirilmiştir. Geri dönüştürülmüş (sürdürülebilir) plastik malzemeden üretilen ve bakım gerektirmeyen, üstelik kullanım ömrü normal yollardan iki katı uzun bir yol kulağa imkansız gibi deliyor değil mi? Hollandalı bir firmanın ürettiği yollarla imkansız değil.

Sürdürülebilir Yolun Özellikleri

Geri dönüştürülmüş plastikten imal edilmiş bu yol modüler ve prefabrik yapıdan oluşuyor.  sürdürülebilir yollar içi boş olduğu için ağırlığı yok ve parçalar halinde üretilip yerinde montaj yapıldığı için geleneksel yol yapımından çok daha kısa sürede inşa ediliyor. İçinin boş olması yağışlı havalarda suyun geçici olarak depolanmasını ve yollarda sel oluşmasını önlüyor. Hava şartlarından ve korozyondan etkilenmeyen bu yol -40°C ile 80°C arası sıcaklığa dayanabiliyor. Yol içerisinde bulunan boş alanlar kablo ve boru geçişleri içinde oldukça uygundur. Böylece kazı hasarlarının önüne geçilebiliyor. Sürdürülebilir yollar modüler yapıda olduğu için olası bir hasarda sadece hasarlı bölge çıkarılıp yeni parça montajı yapılacağından onarım süresi çok kısa olacak trafikte yaşanacak aksaklıklarda önlenmiş olacak. Bu sürdürülebilir yollar CO2 emilimini de azaltılacağı söyleniyor. İleriki yıllarda bu yolların buzlanmaya karşı ısıtılabilir şekilde olması da sürdürülen geliştirme proje çalışmaları arasında.

Sürdürülebilir Yolları Ne zaman Kullanacağız?

Sürdürülebilir yolların imal edilebilmesi için çok sayıda plastiğin işlenmesi gerekiyor. Üretici firma bu çalışmayı yürütebilmek için yaklaşık üç yıl önce okyanustan plastik şişe toplamaya başladı. Tüm dünyada yaygın olarak kullanımı için uzun bir süre bekleyeceğiz gibi görünse de ilerde asfalt yollar tarihe karışacak diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın