Yok Olan Hayvan Türleri Konseptli Etkinlik

maizz visual

Canlı türleri, vahşi hayat, kısacası biyolojik çeşitlilik her geçen gün azalarak yok oluyor. WWF’in yaptığı açıklamaya göre son 40 yılda canlı yaşamın neredeyse yarısı, vahşi yaşam alanlarının yok olması nedeniyle kayboldu.

Ekolojik dengenin bozulmasına seyirci kalmak istemeyen Meksika merkezli “Maizz Visual” geçtiğimiz günlerde New York’taki Randall’s Island Park’da yapılan festivalde, ağaçları süsleyen baş döndürücü video kurulumuyla, katılımcıları azalan yaban hayatı popülasyonları hakkında bilinçlenmeye davet etti.

“Hayvanları İzleme” adlı görsel etkinlikte, hayvan başlarının görüntüleri ağaç üzerine yansıtıldı.

Aslanlardan baykuşa kadar sekiz farklı hayvan yüzü, geçişler arasında post-prodüksiyon etkileri ile sürekliliği sağlanarak sergilendi. Tam HD ve tele-zoom optiklerine sahip iki video projektörü, hayatı andıran hayret verici yüzleri yaratmak için kullanıldı ve özellikle de gözlerde gerçekçi bir ifade vermek için 3D animasyon yazılımı kullanıldı.

“Hayvanları Izleme” isimli görsel etkinlik, ilk olarak bu yılın başlarında  Mexico City’deki Parque Espana’da Marvin Festivali sırasında başladı. İkinci durak ise Eylül ayının ilk haftasında New York City’deki “Electric Zoo” festivali oldu.

Video kurulumu, ağaçları dev yeşil 3D animasyonlu hayvan yüzlerine dönüştürdü ve oluşan görseller 50.000 festival katılımcısını şaşırttı.

Maizz Visual amaçlarının, hayvan türlerinin ve ekosistemin tahrip edilmesiyle ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın