Yeşil Şehir Sıralamasında İstanbul Düş Kırıklığı Yarattı

Yazan Ekolojist

Yeşil hayattır. İnsan doğanın bir parçasıdır ve doğanın bir parçası olarak ekolojik dengenin korunması insan yaşamının da kalitesini artırmaktır.

Ağaçlar ve yeşil alanların bolluğu insanın çok daha sağlıklı olmasını ve kimi sağlık problemlerine yakalanmasını engeller ki tam da bu noktada yaşanılan kentte ne kadar fazla yeşil alan var ise o kadar az problem yaşanır ama bugün insan nüfusunun artmasına paralel olarak kentlerde ama özellikle metropollerde çok daha fazla bina gereksinimi doğuyor bu da ağaçların kesilerek binaların dikilmesine neden oluyor.

İstanbul Sondan Birinci

İşte böylesi bir durumdan en çok etkilenen kentlerin başında İstanbul geliyor.  Dünyaca ünlü Travel Bird ( kuş seyahati anlamına gelen Hollanda menşeili gezi dergisi) tarafından yapılan araştırmaya göre sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli en gözde kentlerinden birisi olan İstanbul ne yazık ki yeşil şehir sıralamasında sondan birinci.

Sıralamaya genel olarak baktığımızda ise birinciliği İzlanda isimli ülkenin başkenti olan Reykjavik aldı. İkinci sırada Yeni Zelanda isimli ülkenin Auckland şehri, üçüncü sırada ise Slovakya isimli ülkenin Bratislava şehri bulunuyor.

Yeşil Şehir Kavramına Genel Bakış

Nedir bu yeşil şehir sorusuna verilebilecek yanıt ise uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanıyor. Şehirlerde toplam büyüklüğe yani bölgenin yüzölçümüne ve nüfusuna bağlı olarak kişi başına düşen yeşil alan belirleniyor. Elbette bu formülasyona bağlı olarak gerçekleşiyor.

İşte verilere göre İstanbul kişi başına düşen yeşil alan noktasında dünyada sondan birinci olan şehir. Oysa ekolojik dengenin başta da ifade edildiği gibi bozulmaması için, klasik ifade ile iklim değişikliğinin yaşanmaması için bu alanlar oldukça hayati önem taşıyor.

İstanbul şehrinde son yıllarda ifade edilen yağmur düşüyor ama biz görmüyoruz ya da yeterince yağmur yağmıyor tümceleri tam olarak yeşil alanların azalmasından kaynaklanıyor.

Tüm bunların yanı sıra olaya turizm açısından bakıldığında da yeşil alanların kentlere ekonomik anlamda çok ciddi katkıları bulunuyor zira ekolojiye sunulan katkılar dışında yeşil alanları ile öne çıkan kentlere kimi gezginlerin ilgisi çok daha fazla oluyor ve dünya da sırf yeşil alan için gezen ciddi bir kesim var.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın