Yenilenebilir Jeotermal Enerji Dünyanın Kurtuluşu Olabilir

jeotermal enerji
Yazan Ekolojist

Jeotermal yenilenebilir enerji kaynakları, çevreyle dost ve sürdürülebilir olması açısından oldukça önemli bir enerji kaynağıdır.

Dünyanın birçok bölgesi hali hazırda jeotermal enerjiyi, fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması için ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm olarak kullanıyor ve kullanımlarından kaynaklanan küresel ısınma ve halk sağlığı riskleri de verilere bakıldığında ciddi oranda azalmış durumda.

Örneğin, 2015 yılı itibarıyla dünyada 78 ülkenin jeotermal yenilenebilir enerji kaynaklarını doğrudan kullanım kapasite toplamı 70.329 MWt’dır. Türkiye, jeotermal enerji kullanımı açısından ilk yedi ülke arasında yer almaktadır. Jeotermal enerji üretimi alanında önde gelen ülkeler sırasıyla; Çin (17.870 MWt), ABD (17.415 MWt), İsveç (5.600 MWt), Türkiye (2.886 MWt), Almanya (2.848 MWt), Japonya (2.186 MWt) ve Izlanda (2.040 MWt) dır.

Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının dağılımı aşağıdaki gibidir: 

türkiye jeotermal kaynaklar

Jeotermal Kaynak

En yüksek yeraltı sıcaklarına sahip alanlar, aktif veya jeolojik açıdan genç volkanlara sahip bölgelerdedir. Bu sıcak noktalar, tektonik plaka sınırlarında veya kabuğun sıcaklığı geçirecek kadar ince olduğu yerlerde oluşur. Birçok volkan için sık sık ateş halkası olarak adlandırılan Pasifik Limanı, Alaska, Kaliforniya ve Oregon’da olmak üzere birçok sıcak noktaya sahiptir. Nevada eyaletinin kuzey kısmının büyük bölümünü kapsayan yüzlerce sıcak nokta vardır.

Bu bölgeler aynı zamanda sismik açıdan aktiftir. Depremler ve magma hareketi kaya örtücüsünü parçalayarak suyun dolaşımına izin verir. Su, yüzeye çıktıkça, doğal kaplıcalar ve sızıntılar meydana gelir. Bu sistemlerin içindeki su 200 ° C’den fazla olabilir.

Jeotermal kaynakların tam ekonomik potansiyeli gerçekleştirilebiliyorsa, bunlar büyük bir elektrik üretim kapasitesi kaynağı oluşturacaktır.

2012’de ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı (NREL), 13 ülkedeki geleneksel jeotermal kaynakların yıllık 38800 MW potansiyel kapasiteye sahip olduğunu ve bunun da yılda 308 milyon MWh elektrik üretebileceğini açıkladı. Bu oran çoğu kişinin enerji ihtiyacının bu yolla karşılanabileceğini gösteriyor.

jeotermal sistem

Jeotermal Enerji Nasıl Elde Edilir?

Jeotermal enerji santralleri için üç temel tasarım vardır; bunların hepsi sıcak su ve buharı çeker, kullanır ve sonra ısı kaynağının ömrünü uzatmak için sıcak suya dönüştürür.

Kuru buhar olarak bilinen en basit tasarımda, buhar doğrudan türbinden geçer, daha sonra buharın suya dönüştürüldüğü bir yoğunlaştırıcıya gider. İkinci bir yaklaşımda, çok sıcak su basıncın altına çekilir veya buharla havaya uçurulur ve böylece türbini çalıştırmak için kullanılabilir.

Üçlü bir döngü sistemi olarak adlandırılan üçüncü yaklaşımda, sıcak su, kapalı bir döngü içinde izobutan gibi ikinci bir sıvıyı ısıtan bir ısı eşanjöründen geçirilir. İzobütan sudan daha düşük bir sıcaklıkta kaynar, bu nedenle türbin çalıştırmak için buhar haline dönüştürülür.

Jeotermal Enerjinin Geleceği

Jeotermal enerji, tüm dünyanın daha temiz, daha sürdürülebilir bir enerji sistemine taşınmasında önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Sürekli, baz yüklü güç sağlayabilen birkaç yenilenebilir enerji teknolojisinden biridir.

Ayrıca jeotermal yenilenebilir enerji kaynakları, kömür ve nükleer santrallerin aksine, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların değişken arzını dengelemek için esnek bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın