Yenilenebilir Enerji Sistemleri Verilerinde Sevindiren Gelişme

Yazan Ekolojist

İnsan nüfusunun artması, teknolojinin ilerlemesi beraberinde hem olumlu, hem olumsuz değişimleri kaçınılmaz olarak beraberinde getiriyor.
İnsan nüfusunun artması aynı zamanda çok daha fazla tüketim anlamına geliyor ki bu da en çok beraberinde enerji konusunda sorunları beraberinde getiriyor. Bir diğer dünya çapındaki sorun ise küresel ısınma. Mevsimler değişmeye buzullar erimeye başladı ki, dünya çapında bu duruma müdahele edebilmek için yeni arayışlar beraberinde geldi.

Enerji konusunda son yıllarda yaşanan en önemli gelişme yenilenebilir enerji sistemleri temiz enerji olarak da adlandırılan bu enerji türleri doğadakı doğal kaynaklardan elektrik üretimine olanak veren sistemler.

Güneş, rüzgar, hidro güç, jeotermal, bio kütle ilk anda söylenebilecek olanlar ama bunlar arasında dünyanın hemen her yerinde  kısa adı GES olan güneş enerji sistemleri tercih ediliyor. Zira hem ilk kullanılmaya başlayan enerji sistemleri olduğundan çok daha hızla ilerleyen bir yapıları var hem de az bir güneş bile olsa bu sistemler rahatlıkla kurulabiliyor.

Türkiye’de Kurulu Mevcut GES Kapasitesi

İşte tam da bu noktada ülkemizde güneş enerji sistemleri deyince en önemli kuruluş olan kısa adı GÜNDER olan  Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü tarafından bir açıklama yapılarak ülkemizin bu alanda mevcut kapasitesine dair son veriler açıklandı.

GÜNDER tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Elektrik iletim verileri bize güneş enerjisi alanında çok önemli gelişmeler olduğunu ortaya koyuyor. Nitekim GÜNDER başkanı olan Kutay Kaleli açıkladıkları verilerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü donelerinden alınarak hazırlandığını ve mevcut güneş enerji sistemleri toplam gücünün 4.061 MW olduğunu söyledi.

Biraz daha geriye giderek sürece bakıldığında ise bu değerler 2014 yılı bitiminde  40,18 MW , 2015 yılı bitiminde 248,8 MW’, ve 2016 yılı bitiminde 832,5 MW idi.

Görüldüğü gibi verilen devlet teşviklerinin de etkisi ile bu alanda ciddi anlamda bir gelişme söz konusu. Kısa adı TEİAŞ olan Türkiye Elektrik İletişim A.Ş 2017 sonunda güneş enerji sistemlerinde toplam gücü 3.420,7 MW olarak açıklamıştı ve geçen 3 aylık sürede kurulu güç kapasitesi irili ufaklı sürekli olarak artan bir ivme ile devam ediyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın