Yeni Zelanda’da Petrol Arama İzinleri Son Buluyor

Yazan Ekolojist

Yeni Zelanda hükümeti başbakanı Jacinda Ardern tarafından yapılan açıklamalara göre ülke temiz bir enerji, sürdürülebilir ve temiz bir gelecek adına petrol ve gaz arayışı olmak üzere yeni girişimlere izin verilmeyeceğini belirtti. Mevcut açıklama hükümet tarafından alınan kararların duyurulduğu Yeni Zelanda Başbakanlık resmi internet adresi üzerinden gerçekleştirildi. Hükümetin başbakanı Ardern şu an geçerli olan izinlerin haricinde yeni arama yapılmasına yönelik alınmak istenen izinlere onay verilmeyeceğini ve açık denizlerde yeni aramalar yapılmayacağını ifade etti.

Yeni Nesilleri Korumak

Başbakan Ardern tarafından belirtilen gündeme göre Yeni Zelanda adına doğru denge kullanmak amacıyla odaklandıklarını ve var olan sektörün devamı için petrol ve gaz arayışı hakkında mevcut koşulların korunacağını ancak yeni nesilleri etkilememek ve mevsim değişikliğine yönelik kötü gidişattan korkulduğu için yeni aramalara izin verilmeyeceğini belirtti.

Petrol Arama Derneği Şaşkın

Hükümet tarafından alınan bu kararlar çevre ile yakın ilişki içerisinde olan kişileri ve çevrecileri memnun ettiği için haberler onlar açısından zafer olarak yorumlandı. Ancak Yeni Zelanda’da yer alan Petrol Araştırmaları ve Üretim Derneği hükümet tarafından alınmış olan yeni kararı şaşırtıcı bulduklarını belirttiler. Derneğin CEO’su Cameron Madgwick Sabah Raporu adlı programda yapmış olduğu açıklamalar ile hükümetin almış olduğu kararı değerlendirerek sanayinin çalışma düzeninin hükümet tarafından yanlış algılandığını bu kararla birlikte görmüş olduklarını ifade etti.

İklim Değişikliği İle Mücadele

Hükümet tarafından alınan yeni petrol ve gaz arayışının kabul edilmeyeceğini duyuran açıklamanın ardından Enerji ve Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Megan Woods, yeni gelişmeyi, üçlü koalisyonun başlatmış olduğu iklim değişikliği ile mücadele kapsamındaki girişimlerinin bir sonucu olarak değerlendirdi. Yeni Zelanda Hükümeti’ndeki üçlü koalisyon olarak değerlendirilen İşçi Partisi, Yeşiller Partisi ve Önce Yeni Zelanda isimli yapıdan oluşmaktadır. Hükümetten yapılan açıklamalarda belirtildiği üzere iklim değişikliği adına yaşanan korkunun önüne geçilmesi ve yeni nesillerin tehlike altında kalmaması adına alınan bu karar ile birlikte mevcut petrol arama izni alan gruplar süreçlerine devam edebilecekken yeni izin için başvuru yapanların izinleri onaylanmayacak gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın